AA5754 alüminyum alaşımlarının ikiz merdaneli sürekli döküm yöntemi ile üretilmesi ve termomekanik proses parametrelerinin etkilerinin araştırılması
Production of AA5754 aluminium alloys by twin roll continous casting and investigating effects of thermomechanical process parameters
  1. Tez No: 297051
  2. Yazar: ANIL SİYAMBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM BAKKALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
AA5754 alüminyum alaşımı malzemeler yüksek korozyon direnci nedeniyle gemi inşaat sektöründe, Avrupa ülkelerinin daha çok denize yakın lokasyonlarda inşaat sektöründe izolasyon malzemesi olarak, otomotiv sektöründe çeliğe göre özgül ağırlığının daha düşük olması nedeniyle şase, aks ve iç panel uygulamalarında kullanım alanı bulmaktadır. AA5754 alaşımlı levhalar DC döküm ve sıcak haddeleme metoduna göre üretilmektedir. DC döküm ve sıcak haddeleme ile üretilen ürünler yüksek çevrim ve enerji maliyeti sebebiyle yüksek maliyetli olmaktadır. Bu çalışmada, proses maliyetinde düşüş sağlayarak ticari amaçlara kullanılabilecek düşük maliyetli ve malzeme kalitesi açısından uygun AA5754 alüminyum alaşımlı levhaların amacıyla çift merdaneli sürekli döküm yöntemi, soğuk haddeleme ve tavlama ile kombine edilmiş termomekanik prosesleri kullanılarak üretilmesi amaçlanmıştır.Bu çalışmada çift merdaneli döküm yöntemiyle 7,00 mm kalınlığında üretilmiş AA5754 alaşımlı malzemeler soğuk haddeleme ve tavlama aşamaları ile 2,00 mm ve 0,70 mm kalınlığında nihai ürün haline getirilmesi amaçlanmıştır. Döküm sonrasında tav görmeden 2,00 mm kalınlığına haddeleme denemesinin yapıldığı (2. Proses) laboratuvar çalışması ile ve endüstriyel methodla homojen tavlı prosesle 0,70 mm kalınlığına haddeleme (5. Proses) denemesinin, malzemelerin aşırı pekleşme göstermesi sonucunda ticari açıdan uygun sonuçlar vermeyeceği kanısına varılmıştır.Homojenleştirme tavı ve yeniden kristalleşme tavı ile gerçekleştirilen niahi 2,00mm kalınlığındaki 3 farklı termomekanik proses denemesinde (1., 3., 4. Prosesler) ticari açıdan kullanılabilir özellikte ürünler elde edilmiş, nihai kondisyonlar için prosesler belirlenmiştir. Homojenleştirme tavının azot veya argon gibi koruyucu bir atmosferde yapılması gerektiği, aksi takdirde yüksek Mg içeren yapının yüzeyinde oksitlenmeye bağlı olarak kararmalar oluştuğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
AA5754 aluminium alloys are being used for marine construction, constructions near sea locations because of its corrosion resistence and in automotive indnustry it is used for chassis, axes, interior panel applications thanks to its lower density rather than steel. AA5754 alloy aluminium plates are generaly produced by DC casting and hot milling processes which have high energy and cycling costs. In this study, AA5754 aluminium plates produced by twin roll continous casting, thermomechanical processes combined with cold milling and annealing operations for reducing production costs while having suitable quality for end use.In this study, it is aimed to process AA5754 aluminium plates which are produced by twin roll continous casting at 7 mm thickness, with cold milling and annealing operations to 2 mm and 0.7 mm thickness. It is found that due to strain hardening of materials which are cold milled directly to 2 mm thickness (Process 2) by laboratory work and 0,7 mm thickness after homogenization (Process 5) by industrial work are not suitable for end use.Suitable materias for end use were produced after 3 different thermomechanical processes which have homogenization annealing and/or recrystallisation annealing operations (Process 1, 3, 4) and required processes for tempers were identified. Also it is found that homogenization annealing should be done under protective atmospheres like nitrogen or argon because due to the high amount of Mg, oxide layers occur on surface rapidly and give a dark surface colour.