Dipol antenlerde, lagrange açılım işlevleri kullanılarak giriş empedansı ve akım dağılımlarının hesaplanması
  1. Tez No: 29707
  2. Yazar: CENGİZ YAŞAR ELMAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Dipol antenlerde giriş empedansı ve akım dağılımlarının hesaplanmasında, Hailen 'in ve Pocklington 'un tümlev denklemlerinden biri kullanılır. Bu tez çalışmasında, Hailen 'in tümlev denkleminden yararlanılmıştır. Bu denklemi analitik olarak çözmek zor olduğundan güçlü bir yöntem olan Moment Yöntemi kullanılarak denklem, sayısal olarak çözüle bilecek matris denklemine dönüştürülmüştür. Tümlev denkleminde akım, başlangıçta bilinmeyendir ve daha sonra belirlenecektir. Bu yüzden ilk olarak anten üzerindeki akım, bilinen bir işlevle (açılım işlevi) yaklaştırılır. Anten üzerindeki akımın gerçekte sinüzoidal biçimli olduğu bilinmektedir. Bazı çözümlerde açılım işlevi olarak sinüzoidal temel işlevleri ya da darbe işlevleri seçilmiş ve sonuçlar elde edilmiştir. Burada ise Lagrange çok-terimlileri ile akım yaklaştırılmıştır. Çözümde, moment yönteminin özel bir durumu olan Nokta Eşleme Yöntemi kullanılmıştır. Hazırlanan bilgisayar programları ile giriş empedansları ve akım dağılımları, giriş geriliminin IV olması durumunda türlü boy-çap oranlarına bağlı olarak elde edilmiştir. Bu sonuçların, önceden bulunmuş bazı sonuçlarla uyum içinde olduğu gözlenmiştir. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the Hailen 's and Pocklington 's integral equa tions is used on dipole impedance of input impedance and the current distributions calculated. On this thesis work, it has been used by Hailen' s integral epuations. Because of it is very difficult to solve this equation as analitical one, it has been converted to matrix equations which can be solved as countable by using the Moment method that is a strong one. The current on the integral equations, is unknown at the beginning and then is going to be explained. There fore, firstly, the current on the antenna is being approac hed by a known function. On some solutions, as basis function, Sinusoidal basis" function or pulse functions have been chosen and the re sults have been obtained. Here, the current havfe been app-, roached with the Lagrange polynomials basis function. In the solutions, the point-matching method, which is a special state of Moment method has been used. The prepared computer programmes and input impedances and the current distributi ons have been obtained depend on the length-diameter ratio, if the input voltage is 1 volt. It has been- watched that these results are in the sequence with the results found before. VI