HVDC enerji iletim sistemlerin tablo yöntemi ile incelenmesi
- Tez No: 29708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu çalışmada, HVDC iletim sistemleri tablo yöntemi ile incelenmiştir. Bu yöntem tüm doğrusal bağımsız KAY, doğrusal bağımsız KGY ve kol denklemlerini yazmaktan oluşur. Tablo değişkeni kadar tablo denkleminin olması nedeniyle tablo yönteminin denklem sayısının düğüm denklem sayısından fazla olacağı açıktır. GUntimUzUn bilgisayar destekli devre analizi devri olması nedeniyle, bu itiraz karışık bir iyilik olur, çUnkti tablo matrisi son derece seyreltik olacak, bu ise ytiksek ve rimli sayısal algoritmaların kullanılmasına neden olacaktır. Bu araştırmanın ana amacı HVDC sistemleri kuramsal açı dan incelemektir. Bu amaçla bir bilgisayar programı gelişti rilmiştir. Araştırmacıların bildiği kadarı ile, tablo yöntemi HVDC sistemlerin incelenmesinde bugüne kadar kullanılmamış tır. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, the tableau method has been used to analyse HVDC transmission systems. The method consists of writing out the complete list of linearly independent KCL equations, linearly independent KVL equations, and branch equations. Since we must have as many tableau equations as there are variables, it is clear that the tableau analysis involves many more equations than node analysis does. In our era of computeraided circuit analysis, however, this objection turns out be a blessing in disguise because the matrix associated with tableau analysis is often extremely sparse, thereby allowing highly efficient numerical algorithms to be brought to bear. The main aim of this research work is to investigate the performance of HVDC systems theoretically. For this purpose a computer program has been developed. As far as the researchers are aware, the tableau method has not been used in HVDC system analysis. VI