Kentsel mekanın oluşum sürecinde bir uygulama ve finans aracı olarak gayrimenkul yatırım ortaklıkları
Real estate partnerships as implementation and financial instruments in the process of urban development
  1. Tez No: 297070
  2. Yazar: ÖNDER ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YİĞİT EVREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Türkiye'de ilk kez 1992 yılında Sermaye Piyasası Kanunu ve Vergi Kanunu'nda yapılan düzenlemelerle hukuk sistemine giren gayrimenkul yatırım ortaklıkları, özellikle 2007 yılında yürürlüğe konulan Mortgage Kanunu'ndan sonra yeniden tanımlanmış ve kentsel mekanın oluşum sürecinde bir uygulama ve finans aracı olarak önemli roller üstlenmeye başlamışlardır. Bu tezde, ülkemizde 2010 itibariyle borsada işlem gören ve kuruluş izni almış gayrimenkul yatırım ortaklıklarının portföy tablolarından yola çıkarak bir envanteri çıkarılmakta ve şirketlerin bina, arsa, proje ve gayrimenkule dayalı haklar olmak üzere gerçekleştirdikleri yatırımların mekansal açıdan bir incelemesi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Real Estate Partnerships have emerged in Turkey?s legal system as a result of a series of changes made in the laws and bylaws concerning the Stock Exchange Market and Tax issues in 1992. With the enactement of the Morgage Law in 2007 real estate partnerships were redefined. Since then, real estate partnerships, as implementation and financial instruments, have played important roles in urban development. This thesis investigates the real estate partnerships in Turkey. It provides an inventory of the real estate partnershis which are traded in the Istanbul Stock Exchange as of 2010 and makes a spatial and statistical analysis of these companies? investment portfolios.