Çeşitli mantarlarda polifenol oksidaz indüksiyonunun incelenmesi
Investigation of induction of polyphenol oxidase of various fungi
- Tez No: 297132
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ARISAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Beyaz çürükçül mantar Schizophyllum Commune Fr ağaç gövdesinde yaşamakta olup karbon kaynağı ihtiyacını karşılamak için ağaç kabuğunu degrade edebilmektedir. Bunun için başta lakkaz olmak üzere liginin peroksidaz, mangan peroksidaz gibi farklı enzimler salgılamakatadır.Bu enzimlerin fonksiyonları lignin, hemi-selüloz ve selülozdan oluşan ağaç kabuğunu parçalamaktır. Bu özelliklerinden dolayı bu enzimler, endüstriyel alanda da yaygın olarak kullanılmaktadır. Selülozik özelliklerinden dolayı da küf mantarları olan Trichoderma reesei ve Hypocrea jecorina lakkaz aktivitesi açısından incelenmiştir.Beyaz çürükçül mantar olan Schizophyllum Commune Fr nin beklenen aktiviteyi gösterip göstermediği, küf mantarları olan Trichoderma reesei ve Hypocrea jecorina' da ise beyaz çürükçüllerin olmadığı durumlarda lakkazın küf mantarlarından indüklenebilirliği araştırıldı.Bu mantarlardan lakkazın optimum üretim şartlarının belirlenmesi için ortamın karbon kaynakları, uygun karbon kaynaklarının farklı konsantrasyonları, uygun pH ve sıcaklık değerleri incelenmiş olup protein tayinleri yapılmıştır
Özet (Çeviri)
White rot fungus Schizophyllum Commune Fr which lives in tree trunk, can degrade the tree bark to supply its carbon need. For this degradation process, enzymes are secreted such as laccase, lignin peroxidase, manganese peroxidase.Function of those enzymes is to shred the tree bark consisting of lignin, hemicellulose and cellulose. The enyzmes take place in industrial applications for that function. The laccase activity of the mold fungus Trichoderma reesei ve Hypocrea jecorina was examined in terms of the features of cellulose.The expected activity in white rot fungus Schizophyllum Commune Fr and in the absence of the white rot fungal, laccase induction from the mold fungus Trichoderma reesei ve Hypocrea jecorina were investigated.Determination of optimal conditions for laccase production of carbon sources, carbon sources available in different concentrations, pH and temperature were examined for the environment and proteins were determined.