Fomitopsis pinicola'nın etanolik ekstresinin in vitro olarak glutatyon peroksidaz, katalaz ve süperoksit dismutaz enzimlerinin aktiviteleri üzerine etkileri
In vitro antioxidant activities of an ethanolic extract of Fomitopsis pinicola
  1. Tez No: 392708
  2. Yazar: OKAN ONAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Mantarlar farklı besin değerlerine sahip çok sayıdaki türleriyle, en önemli besin kaynaklarından biri olarak kabul edilir. Terpenoidler, steroidler, polifenol ve polisakkaritler gibi zengin bir çok biyoaktif bileşiklere sahiptir. Fomitopsis pinicola geleneksel tıpta, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmakta olan, tıbbi bir mantardır. Tıbbi mantarların yararlı etkileri genellikle polifenolik içerikleri ve antioksidan potansiyelleri ile ilişkilendirilir. Bu nedenle bu çalışmada, Fomitopsis pinicola' nın etanolik ekstrelerinin antioksidan kapasitesi, DPPH radikalini temizleme yeteneği kullanılarak belirlenmiştir. Antioksidan aktivitesini belirlemek amacıyla ayrıca fenolik ve flavonoid içeriği de araştırılmıştır. Antioksidan enzimler, oksidatif stresin kontrol edilmesi ve hücresel dengenin düzenlenmesi için oldukça önemlidir. Hücreleri reaktif oksijen türlerinin zararlı etkilerinden koruması birçok dejeneratif hastalıkların gelişimini engelleyebilmektedir. Bu nedenle Fomitopsis pinicola'nın SOD, GPx ve KAT enzimleri üzerindeki etkileri de araştırılmıştır. Özütlerin DPPH radikali için IC50 değerleri; %70'lik özüt için 0.300 ve %99'luk özüt için 0.178 mg/mL olarak hesaplanmıştır. Total fenolik içerikleri sırasıyla; 278 ve 313.2 mg/g ve total flavonoid içerikleri de 93.82 ve 100.45 mg/g olarak belirlenmiştir. Fomitopsis pinicola özütlerinin SOD, GPx ve KAT enzimlerini etkili bir şekilde aktive ettiği gözlenmiştir. Bu sonuçlar Fomitopsis pinicola mantarının yararlı etkilerinin; yüksek antioksidan potansiyeli ve antioksidan enzimleri aktive edebilme kabiliyeti ile ilişkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Mushrooms are regarded as one of the most important food resources and they have a huge number of species with different nutritive values. They are very rich in several bioactive compompunds such as terpenoids, steroids, polyphenols and polysaccharides. Fomitopsis pinicola is a medicinal mushroom which have been widely used as folk medicine for treatment of various diseases. Beneficial effects of medicinal muchrooms are usually attributed to their polyphenolic content and their antioxidant potential. Therefore in this study, the antioxidant capacity of Fomitopsis pinicola ethanolic extracts were determined by using DPPH radical scavenging activites. Their total phenolic and flavonoid contents were also investigated. Antioxidant enzymes are very important in controlling the oxidative stress and maintaining cellular homeostatis. They can prevent cells from the deleterious effects of reactive oxygen species and prevent the development of degenrative diseases. Regardingly, the modulatory activities of Fomitopsis pinicola extracts on the antioxdant enzymes SOD, CAT and GPX are also investigated. IC50 for DPPH radical scavenging capacity of the extracts were determined as 0.300 and 0.178 mg/mL. Total phenolic contents were determined as 278 and 313.2 mg/g and total flavonoid contents were determined as 93.82, 100.45 mg/g respectively. Fomitopsis pinicola extracts effectively activated GPx, SOD and CAT enzymes. These results indicate that, beneficial effects of Fomitopsis pinicola mushrooms might be related to their high antioxidant potential and their ability to modify and activate the antioxidant enzymes.