Rüzgar enerjisi ile elektrik üretim projesinin reel opsiyonlar yöntemi ile değerlemesi
Valuation with real options theory of electricity generation project with wind power
  1. Tez No: 297157
  2. Yazar: CİHAD TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TAŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Matematik, Economics, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezin amacı, yenilenebilir enerji projelerinin reel opsiyonlar yöntemi ile değerlendirilmesi konusunun incelenmesidir. Bu proje çalışması spesifik olarak üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, dünyadaki enerji tüketimi yenilenebilir enerji kaynaklarına vurgu yapılarak ele alınmıştır. İkinci bölümde ise finansal opsiyonların temelleri anlatılarak reel opsiyonlar üzerinde durulmuştur. Bu çalışmanın son kısmında ise yukarıda bahsettiğimiz iki konudan yararlanılarak yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi reel opsiyonlar teorisi altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, our main aim is to study the real options valuation of renewable energy projects. Specifically, I analyzed two separate topics; first one is energy consumption in the world by emphasizing renewable energy resources and second one is real options theory by giving fundamentals of financial options. In the last part of the thesis, I combined above two topics to analyze power generation from renewable energy resources by the method of real options theory.