Reel opsiyonlarla yenilenebilir enerji tesislerinin değerlemesi
Valuation of renewable energy facilities with real options
  1. Tez No: 799233
  2. Yazar: DUYGU BIYIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK AHMET SESLİ, DOÇ. DR. PELİN KASAP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Rüzgâr Enerji Santralleri (RES) büyük bütçeli yatırımlardır ve ekonomik ömür süreleri oldukça uzundur. Bu süre boyunca yatırım değerlemede kullanılan proje parametrelerinin değişimlerini de kesin olarak bilmek imkânsızdır. Geleceğe dair risk ve belirsizlik durumlarının değerleme analizine mutlaka yansıtılması gerekmektedir. Geleneksel değerleme yöntemlerinden İndirgenmiş Nakit Akışlara (İNA) göre hesaplanan Net Bugünkü Değer (NBD), sadece bugünün şartlarına dayanarak sabit bir iskonto üzerinden nakit akışları indirgeyen bir hesaplama prensibine sahiptir. Bu durum yatırım değerinin olduğundan daha az hesaplanmasına neden olarak yetersiz kalmaktadır. Reel opsiyonlar, risk ve belirsizlikleri değerlemeye dâhil ederek ve erteleme, genişleme, terk etme gibi esneklik seçeneklerini yatırımcıya sunarak, yatırımın değerinin artmasını sağlamaktadır. Bu şekilde negatif NBD'ye sahip bir yatırım, opsiyon değeri ile birlikte pozitif bir Genişletilmiş Net Bugünkü Değer (GNBD)'ye sahip olabilmektedir. Bu doktora tez çalışmasında Sinop ilinde, %35 kapasite faktörüne sahip, 5MW elektrik üretim kapasiteli RES-1 ve RES-2 yatırımları için hem geleneksel yöntemle hem de reel opsiyonlarla çalışma gerçekleştirilmiştir. RES-1 yatırım projesinin NBD'si negatifken, RES-2 yatırım projesinin NBD'si pozitiftir. İki farklı RES ile çalışılmasının sebebi, pozitif ve negatif yatırımların ikisi için de reel opsiyonların değer kazandırdığını göstermek olmuştur. Bu nedenle Black-Scholes ve Binomial değerleme yöntemleriyle geniş kapsamlı bir değerleme gerçekleştirilmiştir. Erteleme, genişleme ve terk etme opsiyonları kullanılarak yapılan bu çalışmada, esneklik faktörlerinin opsiyon üzerindeki etkileri de detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Özellikle erteleme opsiyonunun proje parametreleri üzerindeki etkileri belirli öngörüler ile sağlanarak, çok daha detaylı bir çalışma yürütülmüştür. Erteleme ile piyasalarda kaybedilen fırsat maliyetini ifade eden getiri kıtlığı parametresinin, Black-Scholes yönteminde kullanım şeklinin revize edilebileceği, bu bölümde elde edilen önemli sonuçlar arasında yer almıştır. Bu analizlerin devamında hem Crystal Ball hem de Matlab programı kullanılarak Monte Carlo Simülasyonu (MCS) ile analizler yapılmış ve MCS'nin analitik hesaplamalara göre benzer sonuçlar vererek birbirlerinin yerine kullanılabilecekleri sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wind Power Plants (WPP) are large-budget investments and have a very long economic life span. It is also impossible to know for certain the changes in the project parameters used in investment valuation during this period. Risks and uncertainties regarding the future must be reflected in the valuation analysis. Net Present Value (NPV), which is calculated according to Discounted Cash Flows (DCF), which is one of the traditional valuation methods, has a calculation principle that discounts cash flows over a fixed discount based only on today's terms. This situation is insufficient as it causes the investment value to be underestimated. Real options increase the value of the investment by including risks and uncertainties in the valuation and by offering flexibility options such as postponement, expansion and abandonment to the investor. In this way, an investment with a negative NPV can have a positive Extended Net Present Value (ENPV) along with the option value. In this doctoral thesis study, both traditional method and real options were studied for WPP-1 and WPP-2 investments with 35% capacity factor and 5MW electricity generation capacity in Sinop province. The WPP-1 investment project has a negative NPV, while the WPP-2 investment project has a positive NPV. The reason for working with two different WPP was to show that real options add value for both positive and negative investments. For this reason, a comprehensive valuation was carried out with the Black-Scholes and Binomial valuation methods. The effects of flexibility factors on the option are also explained in detail in this study, which is carried out using deferral, expansion and abandonment options. A much more detailed study was carried out, especially by providing the effects of the postponement option on the project parameters with certain predictions. It is among the important results obtained in this section that the use of the scarcity of return parameter, which expresses the opportunity cost lost in the markets with postponement, can be revised in the Black-Scholes method. Following these analyses, analyzes were made with Monte Carlo Simulation (MCS) using both Crystal Ball and Matlab programs, and it was concluded that MCS could be used interchangeably by giving similar results according to analytical calculations.