Heterojen biyolojik dokular üzerine elektromagnetik dalgaların etkisinin integral denklemleri yardımıyla incelenmesi
  1. Tez No: 29717
  2. Yazar: İLYAS ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT CANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Elektromanyetik alanın uygulandığı bir biyolojik yapıda indüklenen enerjiyi hesaplamak için integral denklemleri kullanılmıştır. Integral denklemleri moment metodu kullanıla rak çözüldü. N tane küpe bölünen bir biyolojik yapı ele alınarak her küp merkezinde indüklenen alan point matching yöntemi kulla nılarak çözüldü. Heterojen olarak ele alman bir yapıda her küpün merkezinde elektriksel iletkenliğin ve dielektrik katsayısının o küp için sabit olduğu kabul edildi. Üç boyutlu ele alman bir yapıda integral denklemleri matrislere dönüş türülerek her küpte indüklenen elktrik alan bileşenleri ve SAR değerleri ayrı ayrı hesaplandı. Elektromanyetik alan biyolojik bir dokuya dışardan uygulana bildiği gibi aplikatörlerle doku içerisinede uygulanabilir. Biyolojik bir doku içerisine elktromanyetik bir alanın uygu lanması amacı ile Böüm V'te çift katlı bir yalıtkandan oluşan bir dipol anten tasarlandı. Bölüm Vl'da elektromanyetik alan küpler şeklinde modellenen insan ve insan başına ugulanarak indüklenen elektromanyetik alan bileşenleri ve SAR değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT : Electromanyetic field integral equations have used to calculate electromanyetic field inside in any biological systems. The integral equations solved by moment methodes A biyolojical systems have divided into N subvolume and point matching methode used for calculating fields, electrical conductivity and dielctric permitivity of divided Heterogeneous foody taken as constant inside that subvolume SAR value and electromanyetic component calculaten by inver ting integral equations into matrix. Elektromanyetic field can be applied to any biological body at outside and inside. For applaying electromanyetic an insu lated applicator is designed. A human model which divided into N subvolume designed electromanyetic field component and SÂR values have calculated.