Elektrik devrelerinin sayısal yöntemlerle bilgisayar destekli analizi
  1. Tez No: 29718
  2. Yazar: ALİ BEKİR YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN ABUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Lineer ve Lineer olmayan elektrik devrelerinin sayısal yöntemler yardımıyle bilgisayar destekli analizi ele alınmıştır. Bu amaçla yazılan bilgisayar simülasyon programlarının, devre denklemlerini oluşturmada ve bu denklemlerin çözümünde kullandıkları teknikler incelenmiştir. Kirchoff Kanunlarının bilgisayar ile sistematik olarak oluşturulması, Lineer devrelerin düğüm denklemleri yöntemiyle sürekli hal analizi, Durum denklemleri yöntemi ile geçici ve sürekli hal analizi ve sayısal çözümleri, n-kapılı lineer devrelerin Hybrid yaklaşımı ile analizi Lineer olmayan resistif devrelerin Ayrık Eşdeğer yöntemi ve Düğüm denklemleri yöntemi ile analizi ve bir devrenin davranışı ile ilgili olarak Transfer fonksiyonlarının elde edilmesine ilişkin sayısal yöntemler incelenmiştir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY tn this thesis, Computer Aided Analysis of Linear and nonlinear electrical circuits have been examined by using numerical methods. The essential concepts and properties which are required in the development of general -purpose computer simulation programs have been explained. The steady state analysis of linear circuits by the nodal equations, The transient and steady analysis of linear circuits by the state equations, The nonlinear resistive circuits by the discrete circuit equivalent of Newton-Raphson nodal analysis, Linear n-ports by the Hybrid analysis approache and the obtaining of the transfer functions have been investigated