Multiple skleroz hastalarının serum ve/veya bos'larında ebv, cmv, vzv, hsv-1, hsv-2, hhv-6b ve borrelia burgdorferi'ye ait antikorların ve/veya nükleik asitlerin araştırılması
The investigation of antibodies and/or nucleic acids belonging to EBV, CMV, vzv, hsv-1, hsv-2, hhv-6b and borellia burgdorferi in serum and/or csf samples of patients with multiple sclerosis
- Tez No: 297334
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE MAVİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte ,Multipl skleroz, genetik ve çevresel faktörleri içeren multifaktöryel etiyolojisi olan bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Çevresel faktörler içinde en çok suçlanan, enfeksiyöz ajanlardır. Bu çalışmanın ana amacı; MS hastalarının serum ve/veya BOS örneklerinde MS etiyolojisinde rol oynama potansiyeli yüksek olan Human Herpesvirüslere ve spiroket B. burgdorferi'ye ait antikorları ve/veya nükleik asitleri saptamak ve aynı demografik özelliklere sahip MS dışı başka enflamatuvar nörolojik hastalığı olan ve organik nörolojik hastalığı olmayan kontrollerle karşılaştırmaktır. Çalışmanın ikincil amacı ise MS hastalarının serum ve/veya BOS örneklerinde Human Herpesvirüsler ve B. burgdorferi'ye ait pozitif antikor ve/veya nükleik asit verilerinin; hastalık süresi, hastalık başlangıç yaşı, hastalık tipi, disabilite gibi hastalıkla ilişkili değişkenlerle bağlantısını incelemektir.Yöntem: Bu tez çalışmasında, MS hastaları (n=44) ve kontrol grubu olarak alınan MS dışı enflamatuvar nörolojik hastalığı olan (n=23) ve organik nörolojik hastalığı olmayan (n=23) bireylerden alınan serum örneklerinde ELISA yöntemiyle, EBV VCA IgG, EBNA IgG, EA IgG, CMV IgG, VZV IgG, HSV1 IgG, HSV2 IgG, HHV6B IgG ve Borelia Burgdorferi IgM/IgG antikorları ve PCR yöntemiyle de bu ajanlara yönelik nükleik asitler çalışılmıştır. Ayrıca MS (n=17) ve kontrol1 (n=20) grubundan bazı olguların BOS örneklerinde de PCR yöntemiyle aynı ajanlara yönelik nükleik asitler çalışılmıştır.Bulgular: MS hastalarının ve kontrol gruplarının serum örneklerinde EBV, CMV, VZV, HSV-1, HSV-2 ve B. burgdorferi antikor pozitiflik oranları incelendiğinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Ancak; MS hastalarında HHV-6B antikor poztiflik oranları, kontrol gruplarıyla kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı oranda düşük saptanmıştır. Bunun üzerine, MS hastalarının HHV-6B antikor pozitiflik oranları ile EDSS puanları, hastalık başlangıç yaşı ve hastalık süreleri karşılaştırılmış ancak istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.Sonuç: Bu tez çalışmasında; EBV, CMV, VZV, HSV-1, HSV-2 ve spiroket Borrelia burgdorferi'ye yönelik serumda antikor pozitiflik oranları, serum ve BOS'da nükleik asit pozitiflik oranları MS'li hasta ve kontrol gruplarında benzerdir. Sadece HHV-6B IgG pozitifliği, MS'li hastaların serumunda kontrol gruplarıyla kıyaslandığında anlamlı oranda düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Although the reason is unknown, multiple sclerosis is considered as a disase with multifactorial etiology including genetic and environmental factors. The most commonly cited environmental factors are infectious agents. The main objective of this study is to detect antibodies and/ or nucleic acids belong to Human Herpesvirus and spirochaete Borrelia burgdorferi, having high potential to play a role in the etiology of MS, in the samples of serum and/or CSF of patients with MS and to compare the results with patients with Inflammatory neurological disease other than MS and subjects without any organic neurological disease with the same demographic characteristics. The secondary objective of the study is to investigate the correlation between disease-related variables such as duration, age of onset, disease type, disability and positive data of antibodies and/or nucleic acids belonging to Human Herpesvirus and Borrelia burgdoferi in samples of serum and/or CSF of patients with MSMethods: EBV VCA IgG, EBNA IgG, EA IgG, CMV IgG, VZV IgG, HSV1 IgG, HSV2 IgG, HHV6B IgG and Borelia Burgdorferi IgM/IgG antibodies was investigated by ELISA and nucleic acids belonging to these agents was investigated by PCR in the serum samples of patients with MS (n=44), patients with Inflammatory neurological disease other than MS (n=23) and subjects without any organic neurological disease (n=23) in this study. In addition, nucleic acids belonging to these agents was investigated by PCR in the CSF samples of some cases from MS group (n=17) and control 1 group (n=20).Results: Comparing rates of EBV, CMV, VZV, HSV-1, HSV-2 and Borrelia burgdorferi antibody positivity in the serum samples of patients with MS and control groups there was no significant difference between groups. However, rates of HHV-6B antibody positivity in patients with MS was significantly lower comparing with other groups. Comparing rates of HHV-6B antibody positivity in patients with MS with EDSS , age of onset and disease duration time of these patients, there was no significant correlation.Conclusion: In this study, rates of EBV, CMV, VZV, HSV-1, HSV-2 and spirochaete Borrelia burgdorferi serum antibody positivity, rates of serum and CSF nucleic acid positivity was similar in the groups of patients with MS and control subjects. Only HHV-6B IgG positivity in serum samples of MS patients was found significantly lower compare with control subjects.