Özofagus kanserinde cerrahi ve palyatif tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
Results of surgery and palliative treatment for esophageal carcinoma
  1. Tez No: 297352
  2. Yazar: DİREN CEMGİL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Özofagus kanserleri, tüm sindirim sistemi kanserleri arasında dördüncü sırada olup sayıca önemli yer tutmasına karşın tedavisindeki zorluklar, mortalite ve morbititesinin yüksek olması nedeniyle önem arz etmektedir.Özofagus kanserli hastalar disfaji, hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren bir semptomdur. Bu sebepten dolayı, başvuruları sırasında çoğunlukla düşük yaşam kalitesine sahiptirler. Küratif ve palyatif cerrahi girişimler hem de diğer palyatif girişimlerin amacı kaliteli yaşamı sağlamaktır.Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalına2000 ile 2010 yılları arasında müracaat eden 131 hastanın dosyası retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalarda cinsiyet, yaş, sigara kullanımı, tümör lokalizasyonu, histolojik tip, evre, uygulanan tedavi ve sağ kalım süreleri değerlendirildi.Hastaların yaş ortalaması 60.9, %39.7'si kadın ve %60.3'ü erkekti. Hastaların %12.2' si adenokarsinom, %87.'si skuamöz hücreli karsinom ve %0.8'i swannomdu.Tümör %23.7 üst özofagus, %26.7 orta özofagus ve %49.6 alt özofagusda tespit edildi.Hastaların %47.3'ünde sigara içme, %28.2'de sıcak çay içme alışkanlığı vardı.Yüzotuzbir hastanın evrelerine göre dağılımı; %1.5 evre 1, %3.8 evre 2a, %19.8 evre 2b, %57.3 evre 3, %12.2 evre 4 olarak bulundu.Hastalarının %64.6'sına özofagus rezeksiyonu, %35.4'üne palyatif tedavi yapıldı.Hastaların medyan sağkalım süresi 13.6 ay olarak bulundu. Tedavi şekline göre gruplandırıldığında, rezeksiyon uygulanan grupta 18.1 ay, palyatif tedavi grubunda 5.3 ay olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The oesophageal cancers are important not only because they are the fourth in all gastrointestinal tract cancers and outnumber a lot of others; because of the challenges of the treatment and the high number of mortality and morbidity.Dysphagia is a symptom that decreases significantly the life quality of the patients.So the patients are generally have a low life quality when they first apply to the hospitals.That?s why the purpose of the curative and palliative surgical cares and the other palliative cares is providing the good quality life.In this study 131 patients who applied to Ondokuz Mayıs University Medical Faculty, Thoracic Surgery in 2010 to 2011 are assessed retrospectively.The gender,the age,the smoking,the localization of the tumour, the histological type,the stage,the treatment and the survival rate are assessed.The average age of the patients was 60,9.While %39,7 of them were female and %60,3 were male.The histological types of the tumour were adenocarcinoma with %12,2,squamous cell carcinoma with %87 and schwannoma with %0,8 . The tumours? localizations were on the first third with % 23,7, on the middle third with %26,7 and on the lower third with %49.6While %47,3 of them have a smoking habit,%28,2 of them have a habit of drinking hot tea.The range of the stage of the tumours were stage 1 with %1.5, stage 2a with %3.8, stage 2b with %19.8, stage 3 with %57.3 and stage 4 with %12.2.While %64.6 of the patients underwent oesophageal resection, %35.4 of them had palliative treatmentThe median survival rate of the patients were 13,6 months.When we classified the rate to the treatment,it was 18,1 months in the group who underwent the resection treatment while it was 5,3 months in the group who had palliative treatment.