Tavşan böbrek dokusunda eswl ile indüklenen oksidatif hasar üzerine antioksidan (Taurin) ve ozon terapi etkilerinin biyokimyasal ve histomorfometrik karşılaştırılması
  1. Tez No: 297392
  2. Yazar: NART GÖRGÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAD BAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı; antioksidan etkiye sahip bir aminoasit olan taurin ve potansiyel oksidatif toksik etkilerine rağmen uygulama dozuna bağlı olarak oksidatif strese bağlı doku hasarı üzerine koruyucu etkileri olan ozon ESWL'nin yol açtığı böbrek dokusu oksidatif hasarı üzerine etkilerini tavşan modelinde karşılaştırmaktır.Çalışmada ortalama yaşları 5,76±0,12 ay (5-8 ay) ve ortalama ağırlıkları 2518,33 ? 49,8 gr (2200?3500 gr) olan 30 adet erişkin (15 dişi, 15 erkek) Yeni Zelanda Albino tipi tavşan kullanıldı. Denekler eşit sayıda denek içeren beş çalışma grubuna ayrıldı. Grup Ikontrol grubu olarak değerlendirildi. Grup II (ESWL): Sağ böbreğe gün aşırı, üç seans ESWL (18 kV, 2000 şok dalgası) uygulandı. Grup III (ESWL+ Taurin): 7 gün 7,5 ml/kg/gün dozda intraperitoneal (i.p.) taurin (%10'luk sulu çözelti) uygulamasını takiben gün aşırı üç seans ESWL uygulaması yapıldı. Grup IV (ESWL+Ozon terapi): 7 gün, gün aşırı 2 mg/kg dozda i.p. ozon terapi uygulamasını takiben gün aşırı üç seans ESWL uygulaması yapıldı. Grup V (ESWL+ Taurin+Ozon terapi): 7 gün süre ile i.p. taurin yanı sıra gün aşırı i.p. ozon terapi uygulaması yapıldıktan sonra gün aşırı üç seans ESWL yapıldı.İzole edilen böbrek dokularında biyokimyasal olarak MDA, NO, t-SH, SOD, GSH-Px, Katalaz düzeyi ölçümleri yanı sıra histomorfometrik incelemeler gerçekleştirildi.Sonuçlar değerlendirildiğinde, ESWL uygulanan tüm gruplarda katalaz değerlerinde hafif bir artış izlenirken, tek başına taurin veya tek başına ozon terapi uygulamasının ESWL'nin yol açtığı artışı engellediği; hatta kontrol değerlerinin de altına düşürdüğü saptandı. ESWL sonrası taurin ve ozon terapinin birlikte uygulandığı grupta ise katalaz düzeyinin ESWL sonrası değere kıyasla anlamlı düzeyde düştüğü gözlendi. GSH-Px, SOD, MDA düzeylerinin ise anlamlı olmamakla birlikte ESWL sonrası arttığı, taurin ve/veya ozon uygulaması sonrası ise kontrol değerlerinin de altında bir düzeye indiği; t-SH'nın ESWL sonrası kısmen artmasına rağmen taurin ve/veya ozon terapi uygulaması sonrası kontrol değerlerine düştüğü; ESWL uygulaması sonrası artan NO düzeyinin ise taurin ve/veya ozon terapi uygulaması sonrası daha da yükseldiği tespit edilmiştir. Histomorfometrik incelemede ise ESWL uygulamasının oluşturduğu doku hasarı üzerine taurin ve ozon terapi uygulamalarının anlamlı olmamakla birlikte koruyucu etkilerinin olduğu, iki yöntemin birlikte kullanılmasının ise ESWL hasarını anlamlı şekilde engellediği gösterilmiştir.Sonuç olarak, ozon terapi ESWL uygulamasının indüklediği oksidatif doku hasarını azaltmakta ve özellikle diğer antioksidan ajanlar ile birlikte kullanıldığında koruyucu etkisi daha belirgin olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to compare the effects of taurine which is an aminoacide showing antioxidant effect, and ozone therapy which has protective role depending on application dose even though expressing some potential oxidative effect on ESWL induced oxidative damage in rabbit kidney tissue.A total of 30 adult (15 male and 15 female) New Zealand Albino rabbits having an average age of 5.76±0.12 months (5-8 months) and average weight of 2518.33±49.8 gram were used in the study. All subjects were divided into five working groups including equal number of subjects in each group. Group I was considered as control group. Group II (ESWL): ESWL was performed on the right kidney for three sessions on alternate days (18 kV, 2000 shock wave). Group III (ESWL+Taurine): Three session of ESWL on alternate days was performed following the administration of 7.5 ml/kg/day dose of intraperitoneal taurine 10% for 7 days. Group IV (ESWL+Ozone therapy): Three session of ESWL on alternate days was performed following the administration 2 mg/kg/day dose of intraperitoneal ozone therapy for 7 days. Group V (ESWL+Taurine+Ozone therapy): Three session of ESWL on alternate days was performed following the administration of 7.5 ml/kg/day dose of intraperitoneal taurine 10% as well as 2 mg/kg/day dose of intraperitoneal ozone therapy for 7 days.Malondialdehyde, nitric oxide, total sulfhydryl groups, superoxide dismutase, glutathione peroxidase, catalase levels were measured biochemically in isolated kidney tissue as well as histomorphometric investigations.When the results are evaluated, while catalase levels slightly increased in all ESWL performed groups, it was observed that only taurine or only ozone therapy inhibited that increment, even though, decreased below than control values. It was also seen that catalase level decreased significantly in ESWL after taurine and ozone therapy applied together when compared to the value observed after ESWL. It was observed that although glutathione peroxidase, superoxide dismutase, malondialdehyde levels increased insignificantly after ESWL, they decreased to a level lower than the control values after taurine and ozone therapy application; despite partially increase of total sulfhydryl groups after ESWL, it decreased to control values after taurine and ozone therapy application; increased nitric oxide level after ESWL application was found even more raised after taurine and/or ozone therapy administration. In the histomorphometric investigation, it was seen that taurine and ozone therapy had some protective effects on tissue damage induced ESWL. Also using two methods together was found to be more protective meaningfully.As a result, ozone therapy reduces the ESWL induced oxidative tissue damage, and the protective effect appears to be clearer when used in conjunction with other antioxidant agents.