Polikistik over sendromlu olgularda metformin, etinil estradiol/siproteron asetat ve metformin etinil estradiol/siproteron asetat kombinasyonu tedavisinin karotis arter tunika intima media kalınlığı üzerine etkileri
  1. Tez No: 297393
  2. Yazar: DERYA ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA GÜLİTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS), polikistik overlerle beraber oligomenore, amenore, hirşutizm, akne ve erkek tipi saç dökülmesi gibi hiperandrojenemiye bağlı belirti ve bulgulardan oluşan klinik bir durumdur. Hastalığın patofizyolojisi açıklık kazanmamıştır. PKOS erken dönemde ortaya çıkan kardiyovasküler hastalık için risk grubundadır. PKOS'ta, fizyolojik ve inflamatuvar kardiyovasküler risk faktörlerini değerlendiren az sayıda çalışma vardır.Bu çalışmanın amacı, PKOS olgularında karotis arter intima media kalınlığını değerlendirme, karotis arter intima media kalınlığı ile insülin direnci, apelin, adiponektin, C-reaktif protein arasındaki ilişkileri; ve metformin, etinil estradiol/siproteron asetat (EE/SA) ve metformin etinil estradiol/siproteron asetat (EE/SA) kombinasyon tedavisinin karotis arter intima media kalınlığı indeksi, insülin direnci, apelin, adiponektin ve C-reaktif protein üzerine etkilerini belirlemektir.Çalışmamıza katılan 18?45 yaş arasındaki 60 PKOS'lu kadında ve 43 sağlıklı gönüllü kadında bazal karotis arter intima media kalınlığı, insülin direnci [Homeostasis Model Assessment Insulin Resistance? (HOMA-IR)], apelin, adiponektin ve C-reaktif protein değerlendirmeleri yapıldı. Bazal değerlendirmeden sonra, hastalar metformin (n=20), EE/SA (n=20)) ve metformin+EE/SA (n=20) tedavi gruplarına ayrıldı. Tedavi rejimleri altı ay boyunca uygulandı.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a clinical entity consisting of polycystic ovaries with oligomenorrhea,amenorrhea, hırsutism, acne, and androgenetic alopecia which are related to hyperandrogenemia. Physiopathology of this disorder has not clarified yet. PCOS is in the high risk group of early-onset cardiovascular disease. There are limited number of studies assessing physiological and inflammatory risk factors for cardiovascular disease in PCOS.The aims of the study is to assess carotid artery intima media thickness in PCOS and determine the relationships between the carotid artery intima media thickness and insulin resistance, apelin, adiponectin and C-reactive protein; metformin, ethynyl estradiol/ciproteron acetate and metformin-ethynylestradiol/ciproteron acetate combination therapys?s effect on carotid artery intima media thickness index, insulin resistance, apelin, adiponectin and C-reactive proteinIn 60 women with PCOS aged 18?45 and in 43 healthy volunteered women, carotid artery intima media thickness, insulin resistance [Homeostasis Model Assessment Insulin Resistance? (HOMA-IR)], apelin, adiponectin and C-reactive protein levels were evaluated. After the basal assessment patients were divided into metformin (n=20), EE/SA (n=20) and metformin+EE/SA (n=20 ) treatment groups and these treatment regimens were administered for six months.