İstanbul Tuzla içmelerinin hidrojeoloji incelemesi
  1. Tez No: 29744
  2. Yazar: İPEK F. BARUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAY EROSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZ Bu çalışma, İstanbul Tuzla içmelerinin hidrojeoloji İncelemesini kapsamaktadır. Bölgede, yapısal unsurların anlaşılması amacıyla 1/25000 ölçekli topografya haritasında ittolojlk birimler ayrıldıktan sonra, akarsu ağı ve doruklar İle havza sınırı belirlenmiştir, inceleme alanında belirlenen bu havza İçin yıllık ortalama yağış, buharlaşma verilerinin analiziyle su bilançosu hesaplanmıştır. 65 yıllık ortalama yağış değerlerinden, yağışlı ve kurak dönemlerin periyodik tekrarlanmadığı görülür. Havzada yer alan kaynak ve kuyuların, debi ölçümleri yapılmamıştır. Ancak eski çalışmalarda yer alan debi ölçüm değeri (2-10 l/s), kaynaklar hakkında bir fikir verebilir. İnceleme alanındaki akiferin Devoniyen karstlk oluşumlu kireçtaşları olduğu kanısına varılmıştır. Yine kaynakların 50 yıllık süreçte tesbit edilmiş fiziksel ve kimyasal parametreleri, bölgenin litoloji birimleriyle değerlendirilerek, bölgede hızla değişen bir yapılaşmanın ve buna paralel gelişen çevre kirliliğinin, ayrıca havzanın kıyı ve civarında yer almasının neden olabileceği oluşumların niteliğine bir yaklaşımda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study which includes a HydlogeologJcal Investigations about Istanbul Tuzla Fountains. At that region we have to leam the structural component and we have a map of 1/25000 measurement In this map after the litological units seperated, flowing stream and the summits with the river basin border has been determined. For this river basin that has been choosen from the examination region has an annual average of precipitation, evaporation datas analysis and the water balance has been accounted. After we made this experiment we have seen mat rainy and rainless days do not appear in periodic times. Also we couldn't make the annual flow measurements of the sources and the shafts in the river basin, but when we look at the old annual flow measurements we have seen the measuring value is (2-10 1/s). In investigation area, we can see that the reservoir was formed in the Devoniyen times. And It's form is like lime stone. Once again from the sources that has happened in a fifty years process that the physical and the chemical parameters have been appraised with the litological units of that region and the result of this we can see a speedy construction and in addition to this there has been a clrcumfererte fltthlness, specialty this has been happening around the river basin so that it will cause some negativeness.