Karkheh baraj yerinin mühendislik jeolojisi ve göl yamaçlarının duraylılığı
  1. Tez No: 29750
  2. Yazar: ADEL KHALİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAY GÜRPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
IV ÖZ KARKHEH BARAJ YERİNİN MÜHENDİSLİK JEOLOJİSİ VE GÖL ALANI YAMAÇLARININ DURAYLILI?I Bu çalışmada; Karkheh (İran) baraj yeri seçeneklerinin araştırılması, Karkheh sıfır, Karkheh A ve Karkheh C baraj yerlerinin mühendislik jeolojisi ile göl alanı yamaçlarının duraylılığının irdelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmalar 2 kısımda yürü tülmüş; önce baraj yerleri ve göl alanının 1/50.000 ölçekli jeoloji haritası hazırlanmış, baraj yerlerinin mühendislik jeolojisi incelenerek 1/10.000 ölçekli jeoloji haritaları hazırlanmış ve baraj yerleri boyunca jeoloji enine kesitler çıkarılmıştır. İnceleme alanında; kumtaşı, silttaşı, marn ve şeyllerin ardalanmasından oluşan Aghajari formasyonu ile bu formasyon üzerine konkordan olarak gelen silttaşı, kiltaşı, killi silttaşı, killi siltli marn ve kumtaşı istifinden oluşan ve tarafımızdan Lah- bari formasyonu olarak adlandırılan birim üzerine kiltaşı, silttaşı ve kumtaşı mercekleri ihtiva eden konglomeradan oluşan, Bakhtiyari formasyonu diskordan olarak gelmiştir. Karkheh baraj yerlerinin litolojik, mühendislik ve jeomekanik özellikleri incelenmiş ve baraj yerlerinin mühendislik sorunları tartışılmıştır. Göl alanı ve yamaçlarının duraylılıkları irdelenmiş ve baraj gövdesinde kullanılacak olan iri ve ince daneli malzemelerin mühendislik özellikleri incelenmiştir. Baraj yeri seçeneklerinin farklı sorunlarından kurtulmak için Karkheh A baraj yerinin, yaklaşık 1 km menba kesimine kaydırılarak incelenmesinin uygun olacağı görüşündeyim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ENGINEERING GEOLOGY OF THE KARKHEH DAM SITE AND THE STABILITY OF THE SLOPES IN THE LAKE AREA This study investigates possible darn sites for the Karkheh (Iran) dam, the en gineering geology of the Karkheh zero, Karkheh A, Karkheh C and the stability of slopes in the lake area. The study was carryed out in two steps; firstly 1/50.000 scale geological maps of the dam sites and the lake area were preparaed, secondly the engineering geology of the dam sites were prepared. In the investigation area, the Aghajari formation formed by sandstone, siltsto- ne, marl, shale alternation is conformably overlain by the Lahbari formation whos name given by us and that is compased of siltstone, claystone, clayey siltstone, cla yey silty mail and sandstone sequence. The Bakhtiyari formation lied unconfor mity on the Lahbari formation, it is comprised at conglomerotes including claysto ne, siltstone and sandstone lenses. The lithological, engineering and geomechanical properties of the Karkheh dam sites were investigated and the engineering problems of the dam sites were discussed. The stability of slopes of the lake area were studied and the engineering properties of the caarse and fine grained materials that should be used for the dam construction were examined. It is suggested that Karkheh A dam sites should be examined by shifting to so urce side approximately 1 Km to eliminate different problems in possible dam si tes.