Alacahan-Çetinkaya-Divriği (Sivas ili) arasında kalan alanın jeolojisi
- Tez No: 29749
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKARTUNA, DOÇ. DR. SİMAV BARGU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 191
Özet
IV ÖZ ALACAHAN-ÇETINKAYA-DÎVRÎGÎ (SİVAS ili) ARASINDA KALAN ALANIN JEOLOJİ SI Bu çalışma, Alacahan-Cetinkaya-Divrigi (SİVAS ili) ara sında kalan alanın jeolojisini kapsamaktadır. Sahada görünür temeli oluşturan Orta-üst Devoniyen/Alt Karbonifer yaslı Kangal formasyonu üzerinde açısal uyumsuzlukla bulunan üst Jura-Alt Kretase yaslı Kıratgedigi rekristalize kireçtaşı üzerine Orta-Geç Kampaniyen döneminde Çetinkaya ofiyoliti yerleşmiş ve altındaki birimleri metamorfizmaya uğratmıştır. Bu yerleşme sonrasında transgresyon ile açılan yeni bir havzada Orta-üst Kampaniyen/ Alt-Orta Maestrihtiyen yaşlı Saya formasyonu çökelmiştir. Havzanın açılması ve gerilme tektoniği ile Divriği batoliti sokulmuştur. Tüm bu birimleri açısal uyumsuzlukla örten Alacahan formasyonu Miyosen yaşlıdır. Pliyosen' e ait İnallı formasyonu ve Yamadag volkanitleri tüm istifi uyumsuzlukla örtmektedir. Alüvyon ve yamaç molozları mevcuttur. Kalkım şariyajı ile KD-GB yönlü fay zonu önemli yapı unsurlarıdır. ABSTRACT THE GEOLOGY OF THE AREA BETWEEN ALACAHAN-ÇETINKAYA AND DİVRİ?İ (SİVAS province) This study contains.the geology of the area between Alacahan-Cetinkaya and Divriği (SÎVAS province). Middle-Upper Devonian /Lower Carboniferous aged Kangal formation consti tutes the basement unit and is covered by Upper Jurassic-Lower Crateceous aged Kıratgedigi recrystal lized limestone with an unconformity. During the Middle-Late Campanian interval, Çetinkaya ophiolith was emplaced on these units and caused the
Özet (Çeviri)
IV ÖZ ALACAHAN-ÇETINKAYA-DÎVRÎGÎ (SİVAS ili) ARASINDA KALAN ALANIN JEOLOJİ SI Bu çalışma, Alacahan-Cetinkaya-Divrigi (SİVAS ili) ara sında kalan alanın jeolojisini kapsamaktadır. Sahada görünür temeli oluşturan Orta-üst Devoniyen/Alt Karbonifer yaslı Kangal formasyonu üzerinde açısal uyumsuzlukla bulunan üst Jura-Alt Kretase yaslı Kıratgedigi rekristalize kireçtaşı üzerine Orta-Geç Kampaniyen döneminde Çetinkaya ofiyoliti yerleşmiş ve altındaki birimleri metamorfizmaya uğratmıştır. Bu yerleşme sonrasında transgresyon ile açılan yeni bir havzada Orta-üst Kampaniyen/ Alt-Orta Maestrihtiyen yaşlı Saya formasyonu çökelmiştir. Havzanın açılması ve gerilme tektoniği ile Divriği batoliti sokulmuştur. Tüm bu birimleri açısal uyumsuzlukla örten Alacahan formasyonu Miyosen yaşlıdır. Pliyosen' e ait İnallı formasyonu ve Yamadag volkanitleri tüm istifi uyumsuzlukla örtmektedir. Alüvyon ve yamaç molozları mevcuttur. Kalkım şariyajı ile KD-GB yönlü fay zonu önemli yapı unsurlarıdır. ABSTRACT THE GEOLOGY OF THE AREA BETWEEN ALACAHAN-ÇETINKAYA AND DİVRİ?İ (SİVAS province) This study contains.the geology of the area between Alacahan-Cetinkaya and Divriği (SÎVAS province). Middle-Upper Devonian /Lower Carboniferous aged Kangal formation consti tutes the basement unit and is covered by Upper Jurassic-Lower Crateceous aged Kıratgedigi recrystal lized limestone with an unconformity. During the Middle-Late Campanian interval, Çetinkaya ophiolith was emplaced on these units and caused theme t amor ph ism. After ophiolith emplacement, a new basin became to open with a transgression and Middle-Upper Campan i an/Lower- Middle Maastrichtian aged Saya formation was deposited. With the influence of tensional forces and opening of the basin. Divriği batholith was intruded. Alacahan formation, which covers these units with an unconformity, is Miocene aged. Pliocene aged Inalli formation and Yamadag volcanics cover all the units in the region with an unconformity. Alluvium and talus exist. Kalkim upthrust and the fault zone which trends at the SW-NE are the important structural features.