Heparinize ratlarda oluşturulan deneysel femoral arter kanaması modelinde, lokal ?Oxidised Cellulose (Bloodcare?)? toz uygulamasının, hemostaz süresine etkisi
The effect of local ?Oxidised Cellulose (Bloodcare?)? powder application to hemostasis time in an experimental model of femoral artery bleeding in heparinized rats
  1. Tez No: 297505
  2. Yazar: KASIM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
AMAÇÇalışmamızda amaç, heparinize ratlarda femoral arterin delinmesi ile oluşturulan deneysel kanama modelinde lokal Oxidised Cellulose (Bloodcare?) uygulamasının hemostaz süresi üzerine olan etkisinin araştırmaktır.YÖNTEMEter anestezisi altında ve monitorize 14 adet wistar albino suşu dişi ratı heparinize ettik. Takiben ratların femoral arterlerinde 22 gauge branül ucu ile delik ve aktif kanama alanı oluşturduk. Kanama alanına, kontrol grubunda (n=7) standart ağırlıkta bası, heparin grubunda ise (n=7) standart ağırlıkta bası ve Oxidised Cellulose (Bloodcare?) toz birlikte uyguladık. İki grup arasında hemostazın sağlanma süresi açısından fark olup olmadığını araştırdık.BULGULARÇalışmaya başlarken iki grup rat arasında ağırlık, vital ve metabolik değerler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Çalışmamızda kontrol ve çalışma grubundaki kalp atım hızı, ortalama arter basıncı, parsiyel karbondioksit basıncı, baz açığı, aktive kanama zamanı ve pH değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (Mann Whitney U, p>0.05)Heparin grubunda üç ratta birinci, dört ratta ikinci dakikada hemostaz sağlandı. Kontrol grubunda ise sadece bir ratta dördüncü dakikada hemostaz sağlanırken diğer altı ratta dördüncü dakika sonunda kanama halen devam ediyordu.SONUÇÇalışmamızda, heparinize ratlarda femoral arterin branül ucu ile delinmesi ile oluşturulan deneysel kanama modelinde lokal Oxidised Cellulose (Bloodcare?) toz uygulamasının hemostaz süresini kontrol grubuna göre anlamlı derecede kısalttığını saptadık.ANAHTAR KELİMELER: Kanama, Oksidize Selüloz, Hemostaz
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to research the effect of local Oxidised Cellulose (Bloodcare) application to hemostasis time in an experimental model of bleeding created by femoral artery puncture of heparinized rats.METHODIn our study, we created a hole in the femoral arteries of 14 wistar albino female rats under ether anesthesia with 22 gauge branul tip. On the bleeding area, we applied only standart weight compression to one group, to the other group.Standart weight compression and Oxidized Cellulose powder together. We seek for whether there is a difference in providing hemostasis between the two groups.RESULTSWhile starting the study, there was no statistically significant difference between the weights, vital and metabolic signs of the rats in all groups. In our study no statistically significant difference is determined between pulse, mean arterial pressure, PaCO2, PaO2, NA, K, Ca, HCO3, BE, Hb, Hct, ACT ve pH in control and study groups. (Mann Whitney U, p>0,05)We identified that in the experimental model of serious femoral arterial bleeding in heparinized rats, local OC application shortened the hemostasis time significantly compared to the control group in which OC is not used. (1. minute p=0,19; 4. minute p=1).In the study group hemostasis was achieved in the second minute in all rats. In the control group, such as hemostasis couldn?t be achieved in any rats in the second minute, was maintained in only one rat in the forth minute.CONCLUSIONIn our study, we determined local OC powder application shortened the hemostasis time significantly compared to the control group in an experimental model of bleeding created by femoral artery puncture of heparinized rats with branul tip.KEY WORDS: Hemorrhage, Oxidised Cellulose, Hemostasis