Fraksiyonlanmış (CY222) ve fraksiyonlanmamış (UF) heparin, defibrotid, ksantinol niasinat ve insülinin fibrinolitik sisteme ve bazı hematolojik parametrelere etkileri
The Effects of fractionated (CY22) and unfractionated heparin (UF), defibrotide xantinol niacinate an insulin on fibrinolytic system and on some hematological parameters
- Tez No: 9181
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAY YARDIMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
- 84 - ÖZET FRAKSİYONLANMIŞ (CY222) VE FR AKS İYONLANMAMI Ş (UF) HEP ARİN, DEFİBROTİD, KSANTİNOL NİASİNAT VE İNSÜLÎNİN FİBRİNOLİTİK SİSTEME VE BAZI HEMATOLOJİK PARAMETRELERE ETKİLERİ Bu çalışmada CY222 kodlu düşük molekül ağırlıklı he parinin in vivo olarak insanlarda fibrinolitik sistemi aktive ettiği, fibrin plak, t-PA ve PAI yöntemleriyle 10 olgu üze rinde gösterildi. Diğer taraftan fraksiyone edilmemiş (UF) heparinin de fibrinolitik sistem üzerinde hiçbir etkisinin olmadığı yine 10 olguda aynı yöntemler kullanılarak göste rildi. İkinci grup olarak çalışılan defibrotidin in vivo ola rak insanlarda fibrinolitik sistem üzerine olan etkileri de EEZ, t-PA ve PAI yöntemleriyle araştırıldı. EEZ için 10, t-PA tayini için 24 ve PAI tayini için 12 olgu üzerinde çalı şıldı. Bu testlerin sonucunda defibrotidin yüksek bir fibri nolitik aktiviteye sebep olduğu gösterildi. Üçüncü grup ilaç olarak ksantinol niasinat ile çalı şıldı. Bu grup ilacın da yüksek bir fibrinolitik aktiviteye sahip olduğu EEZ, Fibrin plak, t-PA ve PAI yöntemleriyle 6 olguda gösterildi.- 85 Dördüncü grup ilaç olarak ise insülin ele alındı. İn- sülinin fibrinolitik aktivite üzerinde hiçbir etkisinin olma dığı EEZ, Fibrin plak, t-PA ve PAI yöntemleriyle gösterildi. Bu amaçla 12 olgu üzerinde çalışıldı. Dört grup ilacın da fibrinolitik sistem üzerine olan etkileri ayrıca fibrinojen tayini, fibrin polimerizasyon kurbu ve fibrin yıkım ürünleri nin ölçülmesiyle desteklendi. Bu çalışmalara ek olarak yukardaki ilaçlardan defib rotid ve heparinin trombositler ile protein C ve S üzerine olan etkileri araştırıldı. 15 olguda CY222'nin trombositler üzerinde etkili olmadığı trombosit agregasyon kurpları yoluy la görülürken, yine 15 olguda UF heparinin trombositler ak tive ettiği saptandı. Defibrotidin ise trombosit agregasyon kurplarında progresif olarak maksima amplitude'i inhibe etti ği ve lag periyodu uzattığı 12 olguda gösterildi. Yine defib rotidin 7 olguda protein C ve S düzeylerini de progresif ola rak arttırdığı görüldü. Ayrıca defibrotid ve heparinin PF, ve B-TG gibi trombositlerin moleküler işaretleyicileri üzeri ne olan etkileri araştırıldı. CY222'nin 6-TG'in üzerine et kisi 11 olguda istatistiksel olarak anlamlı bulunmazken, UF heparinin trombositleri aktive ettiği 8 olguda gösterildi. Defibrotidin ise 16 olguda PF, ve B-TG düzeyini progresif olarak azalttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
- 86 - SUMMARY THE EFFECTS OF FRACTIONATED (CT222) AND UNFRACTIONATED HEPARIN (UF), DEFIBROTIDE, XANTINOL NIACINATE AN INSULIN ON FIBRINOLYTIC SYSTEM AND ON SOME HEMATOLOGICAL PARAMETERS In this study, it has been proved that CY222 coded heparin with low molecular weight has activated fibrinolytic system in humans in vivo by ELT, fibrin plate, t-PA and PAI methods in 10 cases. On the other hand, it has been proved that unf ractionated heparin (UF) has no effect whatsoever on the fibrinolytic system by mean of the same methods in 10 cases. The effect of defibrotide in humans in the fibrinolytic system, in vivo, as a second group drug have been investigated by ELT, t-PA and PAI methods. 10 cases for the determination of ELT, 24 for t-PA and 12 for PAI, have been studied. As a result these tests, it has been shown that defibrotide has caused a high fibrinolytic activity. As a third group of drug, xantinol niasinate has been stadied. It has been shown by ELT, fibrin plate, t-PA and PAI methods that this group of drug has caused a high fibrinolytic activity in 6 cases.- 87 Insulin has been taken as a fourth group. It has been shown that insulin has no effect whatsoever on the fibrinolytic activity by ELT, fibrin plate, t-PA and PAI methods. 12 cases have been studied for this purpose. The effects of four groups of drug on the fibrinolytic sistem have also been supported by fibrinogen determinations, fibrin polimerisation curve and the measurement of fibrin degradation products. As an adjunct to these studies, the effects of defibrotide and heparin, among these drugs, on platelets and protein C and S have been investigated. While in 15 cases, it has been demonstrated by platelet aggregation curve that CY222 has no effect on plateletes, it has been determined that of heparin has activated platelets in 15 cases. It has been shown in 12 cases that defibrotide has inhibited progressively maximum amplitude in platelet aggregation curves, and that it has prolonged the lag period in 12 cases. In the sametime, it has been observed that defibrotide has increased progressively that levels of protein C and protein S in 7 cases. Moreover, the effects of defibrotide and heparin on such moleculer markers as PF/ and B-TG of platelets have been investigated. While the effect of CY222 on (3-TG has not been found statistically significant in 11 cases, it has been shown that UF heparin has activated platelets in 8 cases. It has been observed that defibrotide has decreased progressively the level of PF, and 3-TG in 16 cases.