Karahan (Malatya-Darende arası; Km:35+894-37+500) tünelinde karşılaşılan problemlerin mühendislik jeolojisi açısından değerlendirilmesi
The evaluation of problems which are come acrossin The Karahan tunnel (Between Malatya and Darende; Km:35+894-37+500) on geological engineering
- Tez No: 297582
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA FENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Geological Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma kapsamında, Malatya - Gölbaşı Ayrımı - Darende 6. Bölge Hd. Yolu (KM: 35+894 ?37+500) güzergâhı üzerinde yer alan Karahan tünelindeki mühendislik problemleri incelenmiştir.Yapılan arazi çalışmaları kapsamında sondaj ve incelemelerden yararlanılarak heyelanın jeolojik kesiti çıkarılmış, sondajlardan elde edilen karotlar ile zeminin mühendislik parametreleri bulunmuştur. Slidev5 programı ve Phase2D programı kullanılarak heyelanlı bölgenin stabilite analizleri yapılmıştır. Analizler sonucunda depremli ve depremsiz durumda güvenlik faktörünü sağlayan zemin destekleme yöntemi olarak Jet - Grout yöntemi seçilmiştir. Jet - Grout çalışması süresince ve daha sonraki süreçte inklometre yöntemi ile düşey hareketlilik takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, engineering problems in the Karahan Tunnel which is located on Malatya ? Gölbaşı separation. Darende 6 Region Way (Km:35+894-37+500) are investigated.Investigations which is made on the landslide and geological cross section is taken and the core is gained through drilling and with this, engineering parameters are found Slidev5 and Phase2D programmes are used for stability analysis of landslide region. As a result of analysis; Jet ? Groud method is preferred for supporting the ground for security in either with landslide or not. During the process of Jet ? Groud and the period, inklometre method is used for observing the vertical motion as a result. Some recommandations are given for healthy work during the excavation work.