Görüntü işleme teknolojisinden yararlanarak sığır ve mandalarda morfometrik parametrelerin tahmininde kullanılan farklı metotların karşılaştırılması
Comparison of different methods which are used for estimating morphometric parameters of cattle and water buffalos by digital image processing technology
- Tez No: 297639
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ÖZDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, Görüntü İşleme Metotları (GİM) kullanılarak Boz Irk Sığır ve Anadolu Mandalarına ilişkin vücut ölçülerinden cidago yüksekliği (CY), sırt yüksekliği (SY), sağrı yüksekliği (SGY), oturak yumru yüksekliği (OYY), göğüs derinliği (GD), vücut uzunluğu (VU), gövde uzunluğu (GU), sağrı genişliği (SGG), oturak yumru genişliği (OYG), vücut alanı (VA) ve vücut çevresinin (VÇ) belirlenme olanakları araştırılmıştır.Bu amaçla, Marmara Hayvancılık Araştırma Enstitüsünde yerli gen kaynaklarının korunması kapsamında koruma altına alınan ve farklı yaş guruplarında 82 baş Boz Irk Sığır ve 98 baş Anadolu Mandasına ilişkin vücut ölçüleri klasik metot (KM) ve altı farklı görüntü işleme metodu; Sabit Skala Fotoğraf (SSF), Sabit Nesne Fotoğraf (SNF), Lazer Pointer Fotoğraf (LPF), Sabit Skala Video (SSV), Sabit Nesne Video (SNV) ve Lazer Pointer Video (LPV) ile belirlenerek metotlar karşılaştırılmıştır.Araştırmada ayrıca her bir tür ve yaş gurubuna ilişkin görüntülerden elde edilen VA ve VÇ kullanılarak regresyon denklemleri oluşturulmuş ve Canlı Ağırlık (CA) tahmininde kullanılmıştır.Her bir türe ilişkin CY, SY, SGY ve OYY'nin belirlenmesinde GİM'nın klasik ölçüm metotlarına alternatif olarak kullanılabileceği belirlenmiştir. Bununla birlikte VU ve GU gibi ölçülerin GİM ile belirlenmesinde ise GİM'ının tahmin gücünün daha düşük olduğu belirlenmiştir. VA kullanılarak CA'ın tahmin edilebileceği belirlenmiştir. Vücut Çevresi özelliğinin CA tahmininde kullanılmasında ise tahmin gücünün düşük olduğu belirlenmiştir.Araştırmamızda, Boz Irk Sığır ve Anadolu Mandalarının vücut ölçülerinin (özellikle CY, SY, SGY ve OYY) saptanmasında tüm GİM'nın KM yerine kullanılabileceği belirlenmiştir. GİM'nın kendi içerisindeki tahmin güçlerine baktığımızda ise; SSV, SNV ve LPV metotlarının diğer GİM'na göre daha sapmasız sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, by using possibilities of digital image processing methods (DIPM) for determination body measurements of Turkish Grey Cattle and Anatolian Water Buffalo which were; withers height (WH), back height (BH), rump height (RH), pin bone height (PBH), chest depth (CD), body length (BL), trunk length (GU), rump width (RW), pin bone width (PBW), body area (BA) and body perimeter (BP) evaluated.By this purpose, the body measurements of the 82 heads of Turkish Grey Cattle and 98 heads of Anatolian Watter Buffalo in different age groups and breeding at Marmara Livestock Research Institute under the protection of Indigenous Genetic Resources evaluated. The body measurements of the called animals were determined by Traditional Method (TM) and six different Image Processing Methods; Fixed Scale Photo (FSP), Fixed Object Photo (FOP), Laser Pointer Photo (LPP), Fixed Scale Video (FSV), Fixed Object Video (FOV) and Laser Pointer Video (LPV). Traditional method and other Image Processing Methods were compared.In this research also established the regression equations by using of Body Area (BA) and Body Perimeter (BP) obtained from each species and the regression equations were used for Body Weight (BW) estimation.The result showed the DIPM can be used for estimated WH, BH, RH and PBH body measurements for both species as an alternative of traditional methods. The estimated power of DIPM, when using for determination of body measurements such as the VU and GU were lower than other estimated body measurements. The BA can be used for estimating of BW. The power of estimation was low, when BP used in estimating of BW.In experiment indicated DIPM can be used for estimated body measurements (especially WH, BH, RH and PBH) of Turkish Grey Cattle and Anatolian Water Buffalo as an alternative of traditional methods. When evaluated estimation power of DIPM within them; FSV, FOV and LPV methods were given unbiased results than other DIPM.