Edirne ilinde bulunan asit karakterli toprakların bitki besin elementleri ve bazı ağır metal içeriklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on determining some heavy metal substances and plant nutrition elements in acid characteristic soil in Edirne province
  1. Tez No: 297638
  2. Yazar: EMİN ŞİNİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORKMAZ BELLİTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı, asit karakterli topraklarda yapılan tarımsal üretimde, bitkilerin besin elementlerinden en iyi şekilde yararlanmasını sağlamaktır.Araştırma sonuçlarına göre toprak öreklerinin pH değeri 4.29-6.02, tuz miktarları % 0.01-0.06, kireç miktarları % 0.0 ile 0.7 arasında ve kireç ihtiyacı miktarları da 120-520 kg/da olarak belirlenmiştir. Toprakların organik madde miktarları % 0.57-2.74 arasında olup, % 94`ü organik maddece fakirdir.Toprak örneklerinin ortalama N, P, K, Ca ve Mg içerikleri sırasıyla 0.06, 40.32, 116.13, 1094.01 ve 174.28 ppm olarak bulunmuştur. Toprakların ortalama Fe, Cu, Zn ve Mn içerikleri sırasıyla 44.93, 1.13, 1.28 ve 44.57 ppm olarak değişim göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to make the best out of nutrition elements of plants regarding agricultural output in acid characteristic soil.According to the research results, pH values of soil samples 4.29-6.02, salt amount 0.01 - 0.06 %, lime amount 0.0 ? 0.7 % and lime need amount 120 ? 520 kg have been determined. The organic substance amount in soil is 0.57 ? 2.74 % and 94% of soil is poor as far as organic substance is concerned.The N, P, K, Ca and Mg contents of the soil samples have been determined as 0.06, 40.32, 116.13, 1094.01 and 174.28 ppm, respectively. Average Fe, Cu, Zn and Mn contents of the soil have been determined as 44.93, 1.13, 1.28 and 44.57 ppm, respectively.