Toprakaltı damla sulama yönteminde lateral derinliği ve sulama düzeylerinin soğanda gelişme, verim ve kalite üzerine etkileri
The effect of drip tape placement depth and irrigation regimes under subsurface drip irrigation method on onion growth, yield and quality
  1. Tez No: 297673
  2. Yazar: ALİ KAYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Toprakaltı damla sulama yöntemi altında farklı lateral derinlikleri ve sulama suyu uygulamalarının soğan bitkisine olan etkilerinin araştırıldığı çalışma, 2009 ve 2010 yıllarında Tekirdağ koşullarında yürütülmüştür. Araştırmada 0, 10 ve 20 cm olmak üzere üç farklı lateral derinliği ve A sınıfı buharlaşma kabından ölçülen buharlaşma değerlerinin % 50, 75, 100 ve 125' inin uygulandığı dört farklı sulama suyu uygulaması gerçekleştirilmiştir.Araştırma sonucunda, deneme konularında ölçülen bitki su tüketimi değerleri 2009 yılında 337.14 ile 715.39 mm, 2010 yılında ise 388.79 ile 579.26 mm arasında uygulanan sulama suyu miktarlarına bağlı olarak değişmiştir. En yüksek soğan verimleri, her iki yılda da 25.99 ve 32.31 t/ha ile laterallerin 20 cm derinliğe yerleştirildiği ve A sınıfı buharlaşma kabından ölçülen buharlaşma değerlerinin % 125' inin uygulandığı deneme konusundan elde edilmiştir. Deneme konularından elde edilen su kullanım randımanı değerleri ise denemenin birinci yılında 2.61 ile 4.49 kg/m3, ikinci yılında 4.29 ile 6.86 kg/m3 arasında değişmiştir. Su kullanım randımanları değerlendirildiğinde, laterallerin 20 cm' ye yerleştirildiği ve A sınıfı buharlaşma kabından ölçülen buharlaşma değerlerinin % 50' sinin uygulandığı deneme konusunun ön plana çıktığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted during the growing seasons of 2009 and 2010 in Tekirdağ conditions to determine of the different lateral depth and irrigation water applied with subsurface drip irrigation method on onion. Three different lateral depths as 0, 10 and 20 cm and four different irrigation water amounts applied based on a ratio of Class A pan evaporation as 50, 75, 100 and 125 % were created in the research.As a result of this study, the seasonal evaporatranspiration in the treatments varied from 337.14 and 715.39 mm in 2009 and from 388.79 and 579.26 mm in 2010 depend on irrigation water applied. The highest onion yield was obtained in the treatment which lateral was buried in 20 cm depth and the amount of irrigation water was applied based on 125 % of Class A pan evaporation. The water use efficiency (WUE) ranged from 2.61 to 4.49 kg m-3 in 2009 and 4.29 to 6.86 kg m-3 in 2010. The evaluation of WUE, the treatment which lateral was buried in 20 cm depth and irrigation was applied based on 50 % of Class A pan evaporation can be recommended.