Kriging-based estimation of the change in soil carbon stock in the Karasu coastal Black Sea region of Turkey
Karadeniz bölgesi Karasu kıyılarında toprak karbon stok değişiminin Kriging metoduna dayalı tayini
  1. Tez No: 297757
  2. Yazar: MEHMET ALİ KÜÇÜKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT T. ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu projede Sakarya İl sınırları içerisinde yer alan ve Karasu Ormanları'nda görülen arazi kullanım değişikliklerinin ormansızlaştırma başlığı altında elemental karbon ve karbon stoku üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmanın başlıca amaçları, 1) toprak yüzeyinden 1 m derinliğe kadar olan kısımda ?Ordinary Kriging? metodu kullanılarak Karasu Bölgesi için karbon stok miktarı tayini ve harita çizimi yapılmasıdır; 2) Karasu Bölgesi'ndeki arazi kullanım değişiminin karbon stok miktarı üzerindeki etkileri incelenmesidir; 3) çalışma alanında toprak karbon stoku ile diğer toprak parametreleri arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır.Dört farklı derinlikten alınan örneklerin verilerine göre hesaplanmış karbon stok değerlerine kullanılarak kriging yöntemi yardımı ile çalışma alanın karbon stok haritası yapılmıştır. Jeoistatistik analiz sonucunda karbon stok uzaysal ortalama değerleri ilkbahar 2009'da 9,96 kg/m2 sonbahar 2009'da 10,84 kg/m2 olarak bulunmuştur. Çalışma alanında son 20 yılda gerçekleşen ormansızlaştırılmanın toprağın derinliklerindeki karbon miktarını etkilemediği gözlenmiş böylece ormansızlaştırılmanın toprakta tutulan toplam karbon miktarının da anlamlı bir değişikliğe neden olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of deforestation and land-use changes in Karasu Forests located within the provincial borders of Sakarya on elemental carbon and carbon stock were analyzed. The specific goals of this study are 1) to predict and map soil carbon stocks as a function of depth from the ground surface up to 1 m depth for the Karasu region using a weighted ordinary kriging approach that takes into account the land use spatial distribution; 2) to evaluate the impact of the land use pattern in the study area (primarily forested and deforested areas) on soil carbon stock; 3) to reveal the relationship between the soil carbon stock and soil parameters in the study area.As a result of geostatistical analysis, spatial average values of carbon stocks were 9.96 kg/m2 in spring 2009 and 10.84 kg/m2 in fall 2009. It was observed that the impact of deforestation on carbon content within the study area during the last two decades was limited to the upper most 0-5 cm layers. However, deforestation did not caused a significant change in the amount of total carbon sequestered in soil up to a depth of 1 m.