Absorbance spectroscopy based evaluation of humic acid under non-oxidative and oxidative conditions.
Oksidatif olmayan ve oksidatif olan şartlarda humik asitin değerlendirilmesine dayalı absorbans spektroskopi
- Tez No: 297760
- Danışmanlar: PROF. DR. MİRAY BEKBÖLET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışmanın amacı, hümik asit konsantrasyonuyla ultraviyole görülebilir parametreler arasındaki ilişkiyi arıtma olmayan ve arıtma olan şartlar altında incelemek. Ultraviyole görülebilir spektroskopik parametreler, ?=254 nm, ?=280 nm, ?=365 nm ve ?=436 nm dalga boyundaki absorbans ölçümleri tarafından ifade edildi. Toprak hümik asitlerini (FHA, AHA ve RHA) ve su hümik asitlerini (NHA) ifade eden humik asitler seçildi. Bu çalışma, çözünmüş organik konsatrasyon içeriğinin humik asitin hazırlanmış konsantrasyonuna bağlı olarak utraviyole parametrelerine dayalı bilimsel bir çalışma oluşturmuştur. i. Çözünmüş organik karbon konsantrasyonu ile humik asitin hazırlanmış konsantrayonu arasında ii. Çözünmüş organik karbon konsantrayonu ile utraviyole görülebilir parametreler arasında arıtım olmayan şartlardaki matematiksel ilişki, MHA, FHA, AHA ve RHA için, incelendi. Humik asitlerin hepsi ve humik asitlerin çözünmüş organik karbon konsantrayonu utraviyole görülebilir parametreler (UV254, UV280, UV365 ve Renk436) ile korole edildi. Aynı adımlar, oksidatif şartlar altında, arıtım olarak fotokatalitik arıtım başurulduğunda yapıldı. NHA ve AHA nın çözünmüş oksijen konsatrayonuyla utraviyole parametreler (UV254, UV280, UV365 ve Renk436) arasındaki matematiksel ilişki fotokatalitik arıtımdan sonra tayin edildi. Öte yandan, fotokatalitik esnasında giderilmiş hümik asitin, UV254, UV280, UV365 ve Renk436 parametreleri cinsinden NHA ve AHA nın oksidatif olmayan denklemleri kullanarak çözünmüş organik karbon konsantrayonu hesaplandı. Hesaplanan çözünmüş organik karbon ile gözlemlenen çözünmüş organik karbon arasındaki matematiksel ilişki incelendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the mathematical relationships between humic acid concentration and UV-vis spectroscopic parameters under oxidative and non-oxidative conditions. UV-vis spectroscopic parameters were presented absorbance measurements at wavelength ?=254 nm as UV254, ?=280 nm as UV280, ?=365 nm as UV365 and ?=436 nm as Color436. Humic acids were selected as respresenting terrestrial humic acids (FHA, AHA and RHA) and aquatic humic acid (NHA). This study includes evaluation of the experimental work performed on the UV-vis parameters in relation to the humic acid 'prepared' concentration and DOC contents. The mathematical relationships between i. DOC concentration and HA 'prepared' concentration, ii. DOC concentration and UV-vis parameters (UV254, UV280,UV365 and Color436) and iii. HA 'prepared' concentration and UV-vis parameters (UV254, UV280, UV365 and Color436) were investigated for NHA, FHA, AHA and RHA under the non-oxidative conditions. The overall humic acids (NHA, FHA, AHA and RHA) and also DOC concentrations of the overall humic acids were correlated with UV-vis parameters (UV254, UV280, UV365 and Color436). The same steps were done under the oxidative treatment condititons where photocatalytic treatment was applied. The mathematical relationships between DOC concentration of NHA and AHA, and UV-vis parameters (UV254, UV280, UV365 and Color436) were investigated after the photocatalytic treatment. DOC'DOCcalc' was calculated as a function of UV254, UV280, UV365 and Color436 parameter of the removed HA concentration, by using the non-treatment Equations of NHA and AHA. The mathematical relationship the observed dissolved organic carbon and the calculated dissolved organic carbon was evaluated.