Platin halkalı atomik absorpsiyon tekniğinde pnomatik, elektronik, otomik taşıyıcı sisteminin yapımı ve (Cd, Pb, Zn) standart çözeltileri kullanılarak sistemin optimizasyonu
  1. Tez No: 721
  2. Yazar: AHMET AVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ııi ÖZET Düzenli bir kurutma, hızlı buharlaşma ve sonuç olarak daha etkin bir atomlaşma sağlamak amacına yönelik bulunan bu çalışmada, Platin Halkalı Alevli AAS Sistemi Üzerinde yeni ve önemli bir aşama kaydedilmiş ve taşıyıcı sistem büyük öl çüde geliştirilmiştir. Tarafımızdan projelendirilmiş ve tümü ile Fakültemiz atölyelerinde inşa edilmiş bulunan“Pnömatik- Elektronik Taşıyıcı Sistemi”yardımıyla, alev dışı ve alev içi kurutma, kületme ve atomlaşma gibi değişik basamaklarda her türlü sıcaklık ve zaman ölçümleri, otomatik kontrollü olarak, tekrarlanabilir ve güvenilir şekilde ve duyarlıkla ölçülmüş tür. Cd,Pb ve Zn standart çözeltileri kullanılarak taşıyıcı sisteminin optimum koşulları saptanmış ve böylece sistem, her türlü numune için maksimum absorbans veren ölçüler yapmaya hazır hale getirilmiştir. Bazı toprak örnekleri ve şehir içme suyunda, önce AAS Yöntemi ile ve sonra da pnömatik-elektronik taşıyıcı sistemi ile çalışan Platin Halkalı AAS Yöntemi ile Cd,Pb ve Zn tayin leri yapılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştrr. Pnömatik-elekt ronik taşıyıcı sisteminin kullanılması halinde ölçümlerin da ha güvenilirve duyarlı olduğu gözlenmiş, ayrıca AAS Yöntemi ile varlığı ve miktarı belirlenemeyen bazı metal tayinlerinin bu sistemde rahatlıkla yapılabildiği açıkça görülmüştür.
Özet (Çeviri)
11 m ABSTRACT Ue have been succeded to build up a new Pneumatic - Electronic carrying system uhich uorks automatically to heat up samples and measure their temperatures outside of the flame and inside of the flame as well. This was achieved through a novel modification on the AAS platinium loop system and the carrier mechanism uas greatly improved. Ue designed the pneumatic-electronic carrier and it has been fully con structed in our Faculty's workshops. It enabled us to make automatically controlled, reproducible, reliable and accurate easurements of temperatures of a given sample located on a platinium loop and the required time to reach those temperatus The optimum conditions of this carrying system uere de termined by using standart Cd,Pb and Zn solutions and thus the system uas calibrated to give maximum absorbance for all types of samples. Measurements have been carried out using the regular AAS method and also the platinium loop AAS method incorpo - rating the pneumatic-electronic carrying system to determine the existing amounts of Cd,Pb and Zn elements in some soil samples. The comparison of the results from both methods showed that the neu novel system gives more reliable and sensitive results. Moreover, it has been possible to determine the concentrations of some trace metals uhich uere undetect able uith the regular AAS method.