Effects of monetary policy on banking interest rates: Interest rate pass-through in Turkey
Para politikasının banka faizleri üzerindeki etkisi: Türkiye?de faiz oranı geçişkenliği
  1. Tez No: 297770
  2. Yazar: SERHAT SAĞIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ş. KASIRGA YILDIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, 2004 yılı başından 2011 yılı ortasına kadar olan dönemde, TCMB para politikası kararlarının bankaların ihtiyaç, taşıt, konut ve ticari kredi faiz oranları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bunun için TCMB elektronik veri dağıtım sisteminden elde edilebilen en yüksek frekanslı veri olan bankaların haftalık ağırlıklı ortalama kredi faiz oranı verilerinden yararlanılmıştır.Merkez bankası para politikası araçları zaman içerisinde değişebilmekte veya para politikası birden fazla araçla yürütülebilmektedir. Bu nedenle para politikasının bankaların kredi faiz oranları üzerindeki etkisinin hesaplanmasında politika faiz oranı tek başına yetersiz kalacağından merkez bankası politikalarını bir bütün olarak daha iyi yansıtabilmesi için bu çalışmada politika faiz oranları yerine Devlet tahvili getirileri kullanılmıştır. Farklı vade yapısına sahip devlet tahvilleri arasından, beklenen politika faiz oranı değişiklerine adapte olmuş ve beklenmeyen faiz oranı değişiklerine ise yüksek oranda (tepki katsayısı 0.983) tepki veren gösterge tahvilleri kullanılmıştır.Faiz oranları arasındaki eşbütünleşme ilişkisini ölçmek için Sınırlandırılmamış Hata Düzeltme Modeli kurulmuş ve her bir kredi faiz oranı ile gösterge tahvili faiz oranı arasında uzun dönem ilişki bulunduğu Sınır Testi ile tespit edilmiştir. Seriler arasında eşbütünleşme ilişkisi tespit edildikten sonra geçişkenliğin düzeyini tespit edebilmek için Otoregresif Dağıtılmış Gecikmeler modelinden faydalanılmış ve Para politikası kararlarının bankacılık faiz oranını ortalama %77 düzeyinde ve 13 haftalık bir gecikme ile etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of CBRT monetary policy decisions on the consumer, automobile, housing and commercial loans of the banks during the period from the early of 2004 to the middle of 2011 are examined. In order to perform this study, it is benefited from weekly weighted average loan interest rate data of the banks, which is the data having the highest frequency that could be obtained from the electronic data distribution system of CBRT.Monetary policy instruments of Central Bank may change in the course of time or monetary policy could be executed by more than one instrument. Therefore, as the political interest rate would be insufficient in the calculation of the effect of monetary policy on loan interest rates of the banks, Government Dept Securities? premiums are used instead of the political interest rates in this study to make it reflect the policies of central bank more clearly as a whole. Among the Government Dept Securities that have different maturity structure, benchmark bonds that are adapted to the expected political interest rate changes and that react to the unexpected interest rate changes at the high rate (reaction coefficient 0.983) are used.In order to weight the cointegration relation between interest rates, unrestricted error correction model is established and it is determined by Bound Test that there is a long-term relation between each interest rate and interest rate of benchmark bond. After a cointegration relation is determined among the serials, autoregressive distributed lag model is used to determine the level of transitivity and it is determined that monetary policy decisions affect the banking interest rate at 77% level and by 13 weeks delay on average.