Peptide based inhibitor design for interleukin 1 beta (IL-1ß)
İnterlökin 1 beta (IL-1ß) için peptid kökenli inhibitör dizaynı
- Tez No: 297782
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnterlökin 1 beta (IL-1ß), İnterlökin kesici enzim Kaspaz-1 (ICE) tarafından hücre içinde aktif hale getirilen önemli bir inflamatuar sitokindir. Aktivasyonla birlikte IL-1ß hücre dışına salgılanır. IL-1ß'nın yüksek dozda salınımları romatoid eklem iltihabı ve intestinal inflamasyonla ilişkilendirilmiştir. Bu yüzden L-1ß'nın bloke edilmesi bu tarz hastalıkların kontrolünde önemli rol oynamaktadır. IL-1ß'nın hücre zarına gömülü reseptörü (IL-1R) ve aksesuar proteini (IL-1RAcP) bulunmaktadır. IL-1ß'nın reseptörüne ve aksesuar proteinine bağlanmasıyla bu proteinlerin hücre içindeki kısımları birbirine yaklaşır ve daha çok IL-1ß salınımı için hazır hale gelir. Bu çalışmada aktif IL-1ß'nın inhibisyonu hesaplamalı bağlama teknikleriyle incelenmiştir. IL-1ß'nın reseptörüne bağlanırken aktif özellik gösteren kısımları bağlanma noktası olarak seçilmiştir. Uygun inhibitor adayı bulmak için yaygın olarak kullanılan Genetik Algoritma ve Saklı Markov Modeline dayalı Viterbi Algoritması bağlanma enerjileri ve yapısal özellikleri dikkate alınarak hedef protein üzerine uygulanmıştır. Sonuç olarak, Genetik Algoritma yardımıyla üçlü ve beşli peptid adayları ve Viterbi Algoritması yardımıyla otuz adet yedili peptid adayı bulunmuştur. En uygun adayı bulmak için seçilen peptid dizilimleri Moleküler Dinamik Simülasyonlarından hesaplanan bağlanma enerjileri yardımıyla tekrar elenmiştir. En muhtemel adayların IL-1?'yı da inhibe ettiği gözlemlenmiştir. Ligandların kopma süreçleri atom bazında incelenerek olasılık dağılımları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Interleukin 1 beta (IL-1ß) is a pro-inflammatory cytokine which is activated intracellularly by the cleavage of Caspase-1 (Interleukin converting enzyme, ICE). Upon activation, IL-1ß is secreted to the extracellular region. Increased expression of IL-1ß is associated with several diseases such as rheumatoid arthritis and intestinal inflammation. Thus in controlling these kinds of diseases, blocking IL-1ß has great importance. IL-1ß has an embedded receptor (IL-1R) and an accessory protein (IL-1RAcP) in the cell surface. IL-1ß binds to its receptor and to the accessory protein which juxtaposes the intracellular domains of its receptors and causes more expression of IL-1ß. In this study, inhibition of active IL-1ß has been studied extensively by using computational docking tools and techniques. Binding residues of IL-1ß to its receptor were accepted as docking regions. Genetic Algorithm (GA) and Viterbi algorithm (VA) based on the Hidden Markov Model were applied to obtain the most suitable inhibitor candidate by considering its binding free energy and secondary structure conformation. As a result, tripeptide and pentapeptide candidates from Genetic Algorithm and thirty heptapeptide candidates from the Viterbi Algorithm were obtained. Elimination of the candidates was achieved by Molecular Dynamics Simulations by calculating binding free energies of the ligands. Most potent inhibitor for IL-1ß was observed to inhibit IL-1? as well. The unbinding process of ligands was investigated and their probability distribution graphs were examined.