A 2D oil spill model using radial basis function collocation method
Radyal bazlı fonksiyon kollakasyon yöntemi ile iki boyutlu petrol yayılımı modeli
- Tez No: 297837
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BÖREKÇİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
 - Yıl: 2011
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bir su kütlesi üzerindeki bir petrol sızıntısının yayılımını ve hareketini iki boyutlu modellemek için radyal bazlı fonksiyonlar metodunu esas alan, ağsız bir sayısal yöntem kullanılmıştır. Model, analitik sonuçları da içeren karşılaştırmalı bir çalışma ve Marmara Denizi üzerindeki olası bir petrol yayılımı için test edilmiştir. Marmara Denizi uygulaması'nda yüzey akıntıları kullanılmış olup, deniz yüzeyindeki akıntı profili Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesinden alınan verilerin radyal bazlı fonksiyonlar metodu ile enterpolasyonu ile oluşturulmuştur. Uygulamada dört farklı ay için (Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim) üçer vaka analiz edilmiştir. Sonuçlar, kontur haritaları şeklinde sunulmuştur. Ağsız radyal bazlı fonksiyon kollakasyon metodununun, bir su kütlesi üzerindeki bir petrol sızıntısının yayılımını ve hareketini iki boyutlu modellemek için uygulanabilir olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
A two dimensional numerical advection diffusion model was developed to simulate an oil spill and to determine the fate and transport of oil on a sea surface. A meshless numerical scheme based on the Radial Basis Function Collocation method (RBFCM) was employed for solving the transport equation in the model. To evaluated the performance of the model, a benchmark problem and an application for the Marmara Sea were investigated. For the benchmark problem, several RBFCM solutions were investigated and compared to the analytical solutions. For the Marmara Sea application, only surface currents were used to drive the oil slick. Surface current profile was generated by interpolation of the data received from Office of Navigation, Hydrography and Oceanography using the Radial Basis Function Collocation method. Physical parameters of oil for diffusion, evaporation, vertical dispersion, shoreline deposition were based on literature values. Sensitivity analysis to key diffusion coefficients were conducted. Three events for each four months (January, April, July and October) were used to test the model. The results are presented in the form of contour maps of oil spills for each event. And the applicability of meshless RBFCM on solving the transport equation for oil spill problems has been shown in accordance with the main objective of this study.