A Three dimensional finite element model for current analysis and contaminant transport in coastal seas
Kıyısal deniz akıntıları ve kirlilik taşınımı için üç boyutlu sonlu elemanlar modeli
  1. Tez No: 139370
  2. Yazar: SERVER LEVENT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET KIYISAL DENİZ AKINTILARI VE KİRLİLİK TAŞINIMI İÇİN ÜÇ BOYUTLU SONLU ELEMANLAR MODELİ Dinamiğindeki temel etkilerin yüzeyindeki rüzgârlar veya su seviyesindeki farklılık lar olan deniz akıntılarını, zamana bağlı çözebilmek üzere, tamamiyle barotropik (yoğun luk gradyenlerinin ihmal edildiği) bir model sunulmuştur. Bu model İstanbul Boğazı, Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı 'ndan oluşan Türkiye Boğazlar Sistemi 'ndeki akıntıların incelenmesi için kullanılmıştır. Derinlik yönünde hidrostatik momentum denklemlerinin dikey doğrultuda orta laması alınarak iki boyutlu denklemler elde edilmiş ve bu denklemler Galerkin Sonlu Elemanlar Metodu ile çözülmüştür. Aym anda, üç boyutlu ana momentum denkle minin bazı kabuller sonucu kolaylaştırılmış bir hali Sonlu Farklar Metodu ile çözülerek iki boyutlu denklemlerin geliştirilmesi yoluna gidilmiştir. Model, tamamıyla özgün bir bilgisayar uygulaması olarak tasarlanmış olup, girilen herhangi bir kıyısal geometriyi kolay ve hızlı bir biçimde çözebilecek kapasiteye sahiptir. Ayrıca, akım çözümlerini kullanan bir kirlilik taşınımı modeli önerilmiş ve bu model ile Boğazlar Sistemi 'nde olası kazalar sonucu oluşabilecek petrol kirliliği dağılımla rı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A THREE DIMENSIONAL FINITE ELEMENT MODEL FOR CURRENT ANALYSIS AND CONTAMINANT TRANSPORT IN COASTAL SEAS We present a transient three dimensional numerical model for coastal flow dy namics, and apply the model to Turkish Straits System (TSS), composed of the Istanbul Strait, the Marmara Sea and the Çanakkale Strait. Using the computed flow field we also model oil spill fate as a consequence of an oil tanker accident on the Straits. The developed model is fully barotropic and is able to predict, within engineering tolerance, the flow fields driven by tides or winds. The numerics involve the application of Galerkin Finite Elements to the integrated 2D momentum equations and the Central Finite Differences to a somewhat reduced form of the full 3D momentum equations. Special techniques are presented for temporal discretization. The model is implemented as a completely original computer code and is designed as a fast and easy to apply computer software. Oil spill fate has been modelled using the Lagrangian approach. Advective phe nomena is handled by particle tracking method and for diffusive motions zeroth-order random walk method is used. Results of possible oil-spill scenarios in the Turkish Straits System are presented.