Artificial sand production for laboratory uses
Laboratuvar deneyleri için yapay kum üretimi
  1. Tez No: 297839
  2. Yazar: MURAT CENK ERDURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Doğal kum numuneleri, standart kumlar gibi, zemin mekaniği laboratuvar deneylerindekullanılırlar. Ancak aynı ocaktan dahi olsalar değişkenlik gösterme, örnekalmadaki yüksek maliyeti ve zamanla tükeneme gibi dezavantajları vardır. Zeminmekaniği laboratuvar deneyleri açısından düşünüldüğünde parametrik çalışmaya uygundeğillerdir. Bu yüksek lisans tezinin amacı zemin mekaniği deneylerinde parametrikçalışmalar için kullanılacak yapay kum üretilmesi ve zemin mekaniği özelliklerinin incelenmesidir.Laboratuvarda pelletlerin yapay kum olarak kullanılabilirliğine mineraloji,küresellik, yuvarlaklık, özgül ağırlık, su emilimi, dane boyutu dağılımı ve içsel sürtünmeaçısı bulunarak ve doğal ya da standard kumlarınkiyle kıyaslanarak karar verilebilir.Yapay kumların performansının belirlenebilmesi için doğal kum numuneleri, kırma kumnumuneleri çimento ya da uçucu külden üretilen yapay kum numuneleri hazırlanmıştır.Sınırlı modül testleri, numunelerin sükunette deformasyon - gerilme davranışları vekırılabilirliğinin belirlenmesi için yapılmıştır. Uçucu kül ve çimentodan üretilen peletleriniçsel sürtünme açıları, kırma kumun içsel sürtünme açısı değerlerine yakındır.Kırma kum ve Sakarya kumu 33.6 ve 41 arasında değişen içsel sürtünme açılarınasahiptir. Uçucu kül ve çimentodan üretilmiş peletlerin içsel sürtünme açısı 32,8 ile42 arasındadır. Son olarak gerilme izi ve dinamik üçeksenli deneyleri, peletlerin zeminmekaniği yönünden performansları hakkında bilgi toplanması için yapılmıştır. Sakaryakumu ve kırma kum numuneler 50 kP'lık genlik ve 2 Hz'lik döngüsel sinüs yük altında19 ve 21 yüklemede kırılırken uçucu kül ve çimentodan üretilen numunelerin, sırasıyla25 ve 23 döngüde kırıldığı gözlemlenmiştir. Peletlerin periyodik yük altında doğal vekırma kumun performansına benzer ya da daha iyi bir performansa sahip olduklarıgörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Natural sands, like standards sands, are used for geotechnical purposes in laboratoryexperiments. However, they have some certain drawbacks such as variability evenin the same deposit, high cost of collecting samples or becoming unavailable over thetime. So, they are not suitable for parametric study concerning geotechnical laboratoryexperiments. The objective of this M.S. thesis is producing artificial sand in order touse in geotechnical laboratory experiments for parametric studies and examining itsgeotechnical properties. The usability of the pellets as artificial sand for laboratoryuses can be decided by evaluating and comparing the parameters such as mineralogy,roundness, sphericity, specific gravity, water absorption, grain size distribution and internalfriction angle with those of the natural or standard sands. In order to evaluatethe performance of artificial sand; natural sand samples, crushed sand samples andartificial sand samples produced from cement and fly ash, alternatively, were prepared.Constrained modulus tests are conducted to specify the strain-stress behavior of thesamples at rest, in K0 condition and to find crushability values. Internal friction anglesof pellets, produced both from fly ash and cement, are close to the internal frictionangle values of crushed sand. Crushed sand and Sakarya sand have internal frictionangle values ranging between 33.6 and 41. Whereas pellets produced from fly ash andcement have internal friction angle values between 32.8 to 42. Lastly, stress path testsand cyclic triaxial tests were conducted to gather information about the geotechnicalperformance of the pellets. The samples produced from fly ash and cement reaches tothe failure after 25 and 23 cycles, whereas Sakarya sand and crushed sand reaches tothe failure after 19 and 21 cycles with amplitude of 50 kPa and 2 Hz cyclic sinusoidalloading. It is seen that pellets have similar or better performance than the performanceof natural and crushed sands under the condition of cyclic loading.