Evaluation of roadside barrier performance: A case study in Istanbul
Otokorkuluk performansının değerlendirmesi: İstanbul için bir çalışma
  1. Tez No: 297840
  2. Yazar: CEKİ ERGİNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKMEN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yol kenarı güvenliği Türkiye'deki önemli problemlerden biridir. İstatistikler Türkiye'deki ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının %30'unun yol kenarlarında gerçekleştiğini göstermektedir. Otokorkuluklar, araçların yol dışına çıkmalarını önleyerek güvenliği arttırmak amacıyla kullanılır. Ancak geçmişteki yanlış kullanımları yüzünden, otokorkuluklar Türkiye'deki yol kenarı güvenliği probleminin sebeplerinden biri haline gelmiştir. Bu yüzden, otokorkuluk kazalarının özelliklerinin anlaşılması, mevcut problemlerin belirlenebilmesi ve bunlara çözüm üretilebilmesi için oldukça önemlidir. Bu çalışmanın ana amacı İstanbul'daki otokorkuluklar için performans seviyesinin ve kaza özelliklerinin analiz edilmesidir. Bunun için, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden alınan 307 adet kaza raporu incelenmiştir. Verinin doğruluğunu kontrol etmek ve kalitesini arttırmak amacıyla kaza yerleri Google Earth yazılımı aracılığıyla tespit edilmiş olup, kaza bilgileri, kaza yeri krokileri, uydu fotoğrafları ve kaza yerine ait diğer fotoğraflar kullanılarak tek tek incelenmiştir. Otokorkuluk performansı ile diğer kaza özellikleri arasında ilişkiler kurabilmek için toplanan veri ile istatistiksel analizler yapılmıştır. En tehlikeli bölgelerin belirlenebilmesi için kara nokta çalışması yürütülmüştür. Analizler sonucunda İstanbul'daki otokorkulukların, kazaların %38.8'inde istenilen performansı göstermediği anlaşılmıştır. Otokorkuluk kazaları için yaralanma ve ölüm oranının Türkiye kaza ortalamasının iki katından fazla olduğu bulunmuştur. Otokorkuluk performansı ile kaza şiddeti arasında kayda değer bir ilişki olduğu bulunmuştur. Dikme ara mesafesi 4 metre olan basit otokorkulukların %63 oranında istenmeyen şekilde performans gösterdiği tespit edilmiştir. Otokorkuluk performansının otoyollarda özellikle düşük olduğu tespit edilmiştir. Yol ayırım noktalarındaki otokorkulukların ve otokorkuluk uç noktalarının tasarımlarında ciddi problemler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Roadside safety is an important problem for Turkey. Statistics show that 30% of all the fatal and injury accidents in Turkey happen at the roadsides. Roadside barriers are used to improve safety at locations where the roadsides are not safe by preventing vehicles from running off the road. However, because of their wrong use, roadside barriers have become one of the contributors of roadside safety problems in Turkey in the past years. Therefore, understanding the nature of barrier accidents is very important for identifying the problems and developing countermeasures. The main goal of this study is to analyze the performance level of roadside barriers, and the nature of barrier accidents in an urban environment, namely Istanbul. To achieve this goal, 307 accident reports that were collected from Istanbul Emniyet Müdürlüğü were analyzed. To check the accuracy and to improve the quality of the data, each accident was located in Google Earth and investigated one by one using accident descriptions, sketches, satellite images and site photos. Statistical analyses were performed with the collected data to develop relationships with the barrier performance and the accident characteristics. A black spot analysis was performed to identify the most dangerous locations. The analyses showed that the barriers in Istanbul did not perform as desired for 38.8% of the accidents. It was found that the fatality and injury rate for barrier accidents is two times higher than that of Turkish accident rate. It was shown that there is a significant relationship between the barrier performance and accident severity. It was found that the performance of weak post w-beam barriers is not adequate with an undesired performance rate of 63%. Barrier performance is found to be exceptionally low in freeways. It was found that barrier design at the gore areas and at the terminal points is especially problematic.