Integrated ultra-wideband receiver system and antenna design
Tümleşik ultra-genişband alıcı sistem ve anten tasarımı
  1. Tez No: 297843
  2. Yazar: HALİT KÜRŞAT AKKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR, YRD. DOÇ. DR. MUTLU KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ultra genişband (UGB) kısa mesafede yüksek veri hızlarına ulaşabilen iletişim şekilleri içinde hatırı sayılır teknolojilerden biridir. Kablosuz kişisel alan ağları ve kablosuz algılama sistemleri bu teknolojinin uygulama alanlarının başında gelirler. Bu tezde, UGBteknolojisi kullanılarak yüksek veri hızlarında çalışabilen bir alıcı tümdevre tasarlanması amaçlanmıştır. Alıcı tümdevresinin beraber çalıştığı verici tümdevresi ise proje ekibinindiğer üyeleri tarafından tasarlanmıştır. Alıcı tümdevresinin istenilen şekilde çalışması içingerekli literatür çalışmaları yapılmıştır. Mimari olarak görece daha az kompleks olduğundan, enerji saptamalı bir uyumsuz dürtü radyo UGB sistemi seçilmiştir. Devretasarım aşamasında daha önce uygun sonuçlar vermiş devre yapıları belirlenmiş ve bu yapılardan düşük gürültülü yükselteç, integral alıcı devre ve karşılaştırıcı devreleribenzetim programlarıyla tasarlanmıştır. Tasarlanan devrelerin serimleri, üretimi içinUnited Microelectronics firmasının 130 nm bütünleyici metal oksit yarıiletken teknolojisiile çizilmiştir. Buna ek olarak, daha önce üretilen tümdevrenin ölçümü için baskılı devrekartı tasarımı yapılmıştır. Tasarım aşamasında tümdevrenin özelliklerini bozmadançalışmasına imkan verecek şekilde farklı tip mikroşerit hat yapıları üzerinde araştırmayapılmış ve teorik veriler benzetim sonuçlarıyla desteklenmiştir. Son olarak, alıcı ve verici arasındaki haberleşmeyi sağlayan bir UGB mikroşerit anten tasarlanmış ve üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ultra wideband (UWB) is one of the important technologies among the communication types, which is able to reach high data rate in short distances. Wireless personal area networks and wireless sensor networks are the primary of the application areas of this technology. The aim of this thesis is to design a receiver integrated circuit (IC) which is able to work at high data rates, by using UWB technology. The transmitter IC working in collaboration with the receiver IC, is designed by the other members of the project group. The required literature survey is done in order to have a receiver IC to work properly. As an architecture, energy detection type non-coherent impulse radio UWB system is selected because of its relatively smaller complexity. In circuit design phase, the circuit topologies that have proper results in the literature, are determined and among all these topologies, the low noise amplifier (LNA), integrator and comparator circuits are designed with the simulation programs. The layouts of the designed circuits are drawn with UMC?s 130 nm complementary metal oxide semiconductor (CMOS) technology for the manufacturing. Moreover, for the measurement purpose of the previously designed IC, a printed circuit board is designed. A research on microstrip line structures is done in order to comply with the properties of the receiver IC and also the theoretical data is supported by the simulation results. As a conclusion, an UWB antenna which maintains the communication between transmitter and the receiver, is designed.