An enhanced multi-objective evolutionary algorithm (MOEA/D-DE) for the applications of analog sizing with both W/L and a novel operating point driven (OPD) based methods
Analog devrelerin transistör boyutlarının belirlenmesi amacıyla kullanılan W/L ve OPD yöntemlerini içeren geliştirilmiş çok objektifli evrimsel algoritma
  1. Tez No: 297875
  2. Yazar: MURAT PAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bugünün elektronik dünyasında, karışık sinyal VLSI (çok geniş ölçekli tümleşik devre) tasarımlarının ve SoC (tek çip üzerinde bir bütün sistem) yapılarının yüksek performans gereksinimleri devre tasarımlarını giderek karmaşık hale getirmektedir. Sayısal devre tasarımları için geliştirilmiş çok sayıda kaliteli CAD (bilgisayar destekli tasarım) aracı olmasına rağmen analog devre tasarımları için bu durum bu kadar iyimser değildir. Bunun en önemli nedeni analog devre tasarımının karmaşıklığıdır. Analog devre tasarımları sayısal devre tasarımlarına göre çok zordur. Ancak, içinde yaşadığımız dünya analog bir dünyadır ve her ne kadar sayısal tasarımlar tercih edilse de analog devre tasarımı sürekli var olacaktır. Bütün bu sebeplerden dolayı analog devre tasarımının otomasyonu için güçlü algoritmalar gerçeklenmeye çalışılmaktadır. Analog tümdevrelerdeki transistörlerin boyutlarının en iyi devre sonuçlarının eldesi için belirlenmesi analog tasarım otomasyonunun önemli bir öğesidir.Tez çalışmasında önce analog devrelerde transistör boyutlarının optimizasyonunun neden Evrimsel Algoritmalarla yapıldığı ve bu algoritmaların özellikleri açıklandı. Daha sonra Çok Performans Fonksiyonu olan ve farklı problemlerin ayrıştırılmasına dayanan bir Evrimsel Algoritma ön çalışma olarak alındı. Bu algoritmanın kompleks analog devrelerde çalışabilmesini sağlayacak çok sayıda iyileştirme yapıldı. Optimizasyon parametreleri W/L ve transistörlerin DC akım ve gerilim değerleri olacak şekilde algoritma geliştirildi. Tüm sonuçlar tez boyunca raporlandı. Yapılan testler her iki yöntemin de transistör boyutları optimizasyonundaki gücünü göstermektedir. Tez boyunca bir katlanmış kaskod devre yapısı ve bir kazancı arttırılmış kuvvetlendirici yapısının optimizasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today?s electronics world, due to the growing requirements of mixed signal VLSI designs and the SoCs (system on chip), the design complexity is increasing drastically. Since the well-designed CAD tools can easily support the design of the digital circuits, analog CAD tools are still not enough for the needs of mixed signal VLSI designs and SoCs. One of the biggest reasons for this deficiency is the complex design procedure of an analog system. To design an analog circuit is much harder than designing a digital circuit. However, the world we live in is analog and there is no way to avoid analog circuitry. For all these reasons strong algorithms are trying to be implemented to automate analog circuit design. The sizing problem of analog circuits to obtain the best performance is an important subject of analog design automation.First of all, the reason why Evolutionary Algorithms are used for the analog sizing problem has been explained. Then, a Multiobjective Evolutionary Algorithm based on the Decomposition of the objective functions has been used as a background work. Lots of improvements have been realized to improve the quality of this method for more complex analog circuit sizing problems. Also, the optimization variables have been changed to DC operating points of the transistors instead of W/L values, in order to improve the search space. All the methods were implemented and the results are given in the work. It can be seen that the proposed W/L or the novel OPD (operating point driven) based methods are so powerful algorithms to optimize the analog sizing problem. During the thesis work, a folded cascode amplifier and a gain boosted amplifier have been optimized.