Dokuma tezgahında kumaş oluşumu
Fabric formation on the loom
  1. Tez No: 297898
  2. Yazar: BEKİR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OKUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Dokuma yöntemi ile kumaş oluşturma çok eski bir yöntemdir. Eski çağlardan bu yana temel dokuma yönteminde değişim olmamıştır. Dokuma kumaş yapıları yalnızca günlük kullanımda değil aynı zamanda teknik uygulamalarda da kullanımı gittikçe arttığı için önceden belirlenen özelliklerde kumaş üretimi günümüzde çok daha önemli bir mühendislik araştırma alanını oluşturmaktadır.Bu tezin amacı, tezgah üzerinde kumaş oluşumunu anlamak ve tefe vuruş kuvvetinin dokuma makinesi ayarları, kumaş parametreleri ve iplik özelliklerinin etkileşiminin analizi ile teorik olarak tahminlenebilmesidir.Bu tez çalışmasında, dokuma makinesinde kumaş oluşumunun teorik analizi geometrik ilişkiler ve ilgili statik denge denklemleri ile tanımlanan aşamalara bölünmüştür. Her bir aşamada sınır şartları gerçek durumdaki geçiş şartlarıdır. Dolayısıyla bütün aşamaların matematik tanımlaması dokuma prosesinin tam görünümünü oluşturmaktadır. Bu teorik çalışmanın bir sonucu olarak, tefe vuruş kuvveti dokuma makinesi geometrisi, ayar parametreleri, iplik ve kumaş özelliklerine bağlı olarak dokuma çevriminin her bir aşaması için tanımlanabilmektedir. Nümerik analiz belirlenen denklemlerin hazırlanan bilgisayar programı ile çözülmesi sonucu elde edilmektedir. Kumaş oluşum çizgisinin konumu, çözgü gerginliği ve atkı sıklıkları statik koşullarda ölçülmektedir. Dokuma makinesi üzerinde kumaş oluşum çizgisi konumu ve atkı sıklık ölçümleri görüntü işleme metodu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İplik özellikleri ham kumaştan çıkarılan iplikler üzerinde yapılan ölçümlerden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Weaving operation is a very old technique for forming fabrics. Its basic operations remain the same since the ancient times. However, being able to weave fabrics with required properties is more important today because of the woven fabrics are used not only for domestic purposes but also for technical applications.The aim of this study is to understand the fabric formation on the loom and to estimate the beat-up force by analyzing theoretically the interactions of loom settings, fabric parameters and yarn properties.Within this thesis, theoretical analysis of fabric formation on the loom has been divided into stages which can be defined by the related static equilibrium and geometrical relations. For all stages, the boundary conditions will be the actual transition conditions. Thus the mathematical description of all stages will constitute the whole picture in weaving process. As a result of this theoretical analysis, the beat-up force can be defined in terms of loom geometry and settings, of yarn and fabric properties at all stages of the weaving cycle. Numerical analysis is carried out by using a computer program prepared to solve the equations set up. The theory is tested by a series of actual weaving experiments by weaving plain weave fabrics of varying pick settings. Cloth fell position, warp tension and weft densities are measured in static conditions. Image processing methods are used to measure cloth fell position and weft densities at loomstate. Yarn properties are measured on yarns extracted from the grey fabrics woven.