Kıyı bölgesinde yürütülen faaliyetlerin deniz ekolojisine etkileri
Impact of activities in coastal zone on the marine ecology
- Tez No: 297899
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL CAN BİZSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Kıyı bölgeleri her çağda insanlar tarafından tercih edilen alanlar olmuştur. Bir çokinsan faaliyetinin yer aldığı kıyı alanlarındaki yoğun kullanımlar, bu alanlardakikaynaklar üzerinde baskı oluşturmakta ve sürdürülebilirlik eşik değerlerinin zamanlaüzerine çıkılmasına neden olabilmektedir. Ayrıca, insan faaliyetleri nedeniyle çeşitlikirleticiler de oluşmakta, bu organik veya inorganik maddelerin bir bölümü de nihaialıcı ortam olan deniz ekosistemine taşınmaktadır. Böylece, sadece kaynaklarıntükenmesi değil, mevcut ve potansiyel denizel kaynakların kullanımı risk altınagirebilmektedir. Kıyı alanları yönetiminde, insan faaliyetlerinin çevre üzerineoluşturduğu baskının denizel ortamdaki kirletici maddeler sayesinde izlenmesiönemli bir çalışma alanı olmuştur. Tez çalışması kapsamında, bir kıyı alanı olan Ildırıve Gerence Körfezleri'ni çevreleyen havzada, karasal alanda oluşan organikkirleticilerden Azot ve Fosfor'un denizel ortama taşınması konusu incelenmiştir.Coğrafi Bilgi Sistemlerinin (CBS) kullanılmasıyla yapılan değerlendirmelerle, konuüzerine bir araç geliştirmek, yürütülen çalışmanın temel hedefi olmuştur.İzmir ilinin Çeşme ilçesi sınırları içinde olan çalışma alanının büyük bir kısmıdoğal sit statüsüne sahiptir. Yoğun turizm ve ikincil konut baskısı altındaki çalışmaalanında yayılı ve noktasal kaynaklardan oluşan Azot ve Fosfor yükleri ve buyüklerin deniz ortamına ulaşan miktarları çeşitli yaklaşımlarla hesaplanmıştır. İlgialanında yer alan tarım, turizm, kentleşme, ikincil konutlar ve balık yetiştiriciliğifaaliyetleri ile doğal alanlar CBS'de sayısallaştırılmış, bu alanlarda oluşan yüklerreferans değerler kullanılarak hesaplanmıştır. Kıyı alanlarındaki faaliyetlerinplanlanması ve izlenmesinde Bütünleşik Kıyı Alanları Yönetimi yaklaşımıyla basitve gerçekleştirilebilir bir yöntem oluşturmak tezin ana çıktısı olarak öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The coastal regions have been prefered from people from every era. The intensiveuse of the coastal areas by high human activities, caused a pressure on the resourcesin these areas and may effect a come up with the sustainability threshold limit valuein time. Furthermore, due to human activities, various contaminants occur and someof this organic or inorganic substances get carried to the ultimate receiver - themarine ecosystem environment. Thereby, not only the dry out of the resources isunder risk but also the use of existing and potencial marine resources. Themonitoring of the contaminant of the marine climate by the pressure of the humanactivities on the enviroment, becomes a major study in the managment of the coastalzones. The scope of the thesis study is to analyze the transfer of the organiccontaminants nitrogen and phosphor formed in the inland area to the marineenviroment in the watershed which surrounds the coastal area Ildır and the GerenceBay. The basic target of the study was to create an appliance by using the evaluationswhich made with Geographic Information Systems (GIS).Most of the working area was a natural protected area in the district Cesme whichis a province of Izmir. The spread out and pointed sources of nitrogen and phosphorloads in the working area caused by the pressure from the intensive touristy andsummer house, and the amount of this loads in the marine enviroment has beencalculated by various approaches. In the area of interest appeared parts likeagriculture, tourism, urbanisation, summer house, aquaculture activities and naturalareas, has been digitized with GIS. The loads which formed in this area werecalculated by using reference values. The main output of the thesis study, was tocreate a simple and realizable method to plan and observe with the Integrated CoastalZone Management the activities in the coastal zones.