ARM microcontroller based wireless data logger
ARM mikrodenetleyici tabanli kablosuz veri kaydedicisi
- Tez No: 297901
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNDÜZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı, ARM tabanlı STR7 (ST firmasından) mikrodenetleyici kullanılarak, pil beslemeli, kablosuz, çok kanallı sensör desteğinin yanı sıra gerçek zamanlı veri gözleme özelliği olan, bir veri kaydedicisi tasarlamaktır. Birçok veri kaydedicisi, sınırlı, genişletilemeyen hafızaya sahip olup, kaydedilen verileri almak ve görüntülemek için bir bilgisayar bağlantısına ihtiyaç duymakta ve sadece bir veya iki sensör desteği verebilmektedir. Tasarlanan veri kaydedicisi, bütün bu kısıtlamaların ve eksiklerin üstesinden gelmektedir. EEPROM yerine, üzerinde FAT dosya sistemi olan SD kart kullandığından, kaydedilen verileri okumak için özel bir yazılıma ihtiyaç duymamaktadır.Tasarlanan veri kaydedicisinin başka bir avantajı da, PIC16F877 (Microchip firmasından) mikrodenetleyici tabanlı, verileri gerçek zamanlı alıp gösterebilen ve veri kaydedicisini kumanda edebilen, pil beslemeli, kablosuz, taşınabilir bir cihaza sahip olmasıdır. Birçok veri kaydedicisi, gerçek zamanlı veri gözlemesi için bir bilgisayara ihtiyaç duyarken, bu taşınabilir cihaz verilerin gerçek zamanlı gösterilmesine olanak sağlamaktadır.Veri kaydedicisi, verileri sürekli olarak kaydeder fakat güçten tasarruf etmek için onları devamlı olarak göndermez. Alıcı cihaz, veri kaydedicisine özel komutlar göndererek, veri aktarımı başlatabilir, o anki tarih ve zaman bilgisini alabilir, tarihi ve zamanı değiştirebilir ve örnekleme frekansını ayarlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to design a battery powered, wireless data logger which has multichannel sensor support as well as real time data monitoring support using ARM based STR7 (from ST semiconductor company) microcontroller. Most data logger have limited, not expandable memory, require a connection to a computer for retrieving and monitoring the stored data and support only one or two sensors. The designed data logger overcomes all these limitations and shortcomings. It uses FAT (File Allocation Table) file system on the SD (Secure Digital) card rather than EEPROM (Electrically Erasable Programmable Read-Only Memory) hence no special software is required to read the stored data.Another important advantage of our data logger project is that it has a PIC16F877 (from Microchip company) microcontroller based battery powered handheld controller device which can control the data logger and get the wireless data transmitted from the data logger in real time. Most data loggers need a computer for real time data monitoring but this handheld device can monitor the data coming from the data logger.The data logger stores the data from the sensors continuously but doesn?t always transmit them in order to save power. The receiver, by sending special instructions to the logger, can start data transfer, can get current date and time, can modify the date and time, and also change the sampling frequency.