Genre et identite: L'organisation des personnes trans en Turquie en vue d'une lutte identitaire
Türkiye?de trans bireylerin kimlik mücadelesi amaçlı örgütlenmesi
  1. Tez No: 297917
  2. Yazar: BEGÜM BAKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA UĞUR TANRIÖVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Trans bireyler cinsiyet kimlikleri nedeniyle gündelik hayatlarında çeşitli yollardan şiddete uğramıştır. Trans bireylerin yaşadıkları şiddet bir toplumsal mücadelenin doğmasına neden olmuştur. 1990'lı yıllarda trans bireylere yönelik nefret cinayetlerinin artması, devletlerin bu konuda trans bireylerin katillerine gerekli cezaları vermemesi ve aynı şekilde trans bireylerin kamuoyunda görünür olmasıyla trans hareketi yerel ve uluslararası alanda büyümeye başlamıştır. 2000'li yıllara geldiğimizde Türkiye dahil, dünyanın birçok ülkesinde trans hareketi kendi öz-örgütlenmeleri üzerinden daha yoğun faaliyetler göstermeye başlamışlardır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de trans bireylerin yaşadığı sorunları ve verdikleri mücadeleyi ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Trans individuals have been exposed to violence applied in different ways in their daily lives due to their gender identities. The violence which they have suffered from led a social movement to come into being. . In the 1990s, trans- movement started to grow both in national and international platforms as hate crimes targeting trans individuals increased, States failed in penalizing the murderers of trans-individuals properly and trans-individuals started to be visible by the public opinion. In the 2000s, trans-movement started to carry out more intensified activities based on their own self-organization in several countries including Turkey. The purpose of this study is to reveal the problems and struggle of trans individuals in Turkey.