Türkiye ekonomisinde termik santrallerin yeri: Marmara bölgesi örneği
The role of thermal power plants in the Turkish economy: The case of the Marmara region
- Tez No: 298005
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde ülkelerin ekonomik kalkınmaları, küresel ekonomide rekabet gücü elde edebilmeleri ve toplumsal gelişme sağlayabilmelerinin en önemli unsurlarından biri enerjidir. Enerji, özellikle elektrik enerjisi uzun yıllar boyunca Türkiye'nin önemli sorunlarından biri olmuştur ve bu gün Türkiye'nin içinde bulunduğu enerji sorununun gelecekte de devam edeceği tahmin edilmektedir. Bu araştırmada Türkiye ekonomisinde termik santrallerin yeri incelenerek, politik, ekonomik ve çevresel faktörlerle ilişkilendirilmiş ayrıca Marmara bölgesindeki termik santrallerin enerji piyasası içerisindeki önemi ortaya konulmuştur.Son yıllarda sayılarında artış yaşanan termik santraller kuruldukları bölgede önemli bir ekonomik gelişme ve istihdam artışı sağlamaktadır. Bununla birlikte termik santrallerin çevresel etkileri de bulunmaktadır. Bu açıdan enerji ve termik santraller ile ilgili politikalar incelenmiş, termik santrallerin ülke ve bölge ekonomisine olan katkıları, çevreye verdiği zararlar tespit edilmiştir. Elde edilen veriler ile Termik santrallerin yapısı, durumları ve performansı analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında enerji sektörü içinde önemli bir yere sahip olan termik santraller incelenmiş olup Türkiye Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan üretim lisansı almış ve Marmara bölgesinde faaliyette bulunan 32 adet termik santralden 20 tanesi ile anket çalışması yapılmıştır.Çalışma kapsamında yapılan sektör analizinde SWOT analizi yöntemi kullanılmıştır. Anket sonuçları ve termik santrallerle ilgili yapılmış olan diğer çalışmalardan elde edilen veriler SWOT analizi yöntemi ile incelenerek, termik santrallerin güçlü ve zayıf yönleri ile termik santrallere karşı oluşan fırsatlar ve tehditler ortaya konulmuştur. Araştırma sonucunda Türkiye'nin enerji üretiminde yaşadığı sorunlardan kurtulması için çözüm önerileri getirilmiş olup enerji üretiminde kullandığı teknoloji ile çevreye zararı olmayan, ekonomik, istihdam yaratma özelliğine sahip, dış ülkelere bağımlı kalınmayacağı kömür yakıtlı termik santrallerin kurulması gerekliliği savunulmuştur. Termik santrallerin ülke ekonomisine katkısı, istihdam artışı sağlamaları ve elektrik üretiminde yerli kaynakları kullanmaları neticesinde termik santrallerin sayılarının artacağı tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, energy is one of the main factors in the economic and social development of countries and their ability to compete in the global economy. Energy, especially electrical energy has been one of the most important problems in Turkey and today it is predticted that the problem will continue in the future. In this study, the role of thermal power plants in Turkey?s economy has been examined by associating it with political, economic and environmental factors. Additionally, the importance of the thermal power plants located in Marmara region and the role they play in the energy market has been explained.In recent years there has been an increase in the number of thermal power plants and they have led to important economic development and growth in employment in the regions where they have been established. However, there are also environmental effects of thermal power plants. With this in mind the policies related to energy and thermal power plants have been investigated and the their contribution to the regional economy and their potential harm to the environment were identified. With the data which was obtained the construction, status and performance of the thermal power plants were analyzed. Within the scope of the study the thermal power plants which play an important role in the market have been examined and a survey was conducted with 20 of the 32 thermal plants which are active in Marmara region and hold a production licence from Turkey?s Energy Market Regulatory Agency.The sector analysis which is part of the study was done through SWOT analysis method. Survey results and data obtained from other studies related to thermal power plants have been alalyzed with the SWOT analysis method and the strenghts and weaknesses of the thermal power plants, the opportunities they provide and the threats they pose have been presented. As a result of the study solutions were put forward in order for Turkey to get rid of the problems related to energy production. In addition, the necessity of the establishment of coal-fired thermal power plants has been advoctaed since they are harmless to the environment thanks to the technology they use, lead to economic development and free the country from bening dependant on other countries. Due to the contribution of thermal power plants to a country?s economy, the growht in empployment they provide and the fact that they make use of local sources it is ecpected that the the number of thermal power plant will increase.