Türkiye'de sığınmacıların korunmasında sivil toplum kuruluşlarının rolü
The role of non governmental organizations on protection of asylum seekers in Turkey
- Tez No: 298006
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHİR GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Temelde insan hakları ihlallerini içeren sığınma, geçmişten günümüze süregelen bir sorundur. Uluslararası hukuk, sığınmacıların korunmasında temel normları belirlemiş olsa da ülkelerin kendilerine özgü düzenlemeleri konunun farklı boyutlarda ele alınmasına neden olmaktadır. Özellikle son yıllarda sığınma ve göç hareketliliğindeki artış ülkelerin sığınmacıların kabulünde ve korumasında sınırlılıklar getirmesine yol açmıştır. Ayrıca sığınmacıların korunması gerekliliği sivil inisiyatifin konuyla ilgili sorumluluklarını çoğaltmıştır. Uygulamaya konan yeni normlar ve sivil inisiyatifin geliştirilmesi çabaları sığınmacıların korunmasına etkin ve pratik çözüm yolları geliştirme amacını taşıyan sivil toplum kuruluşlarının etkinlik alanını genişletmiştir. Türkiye ise gerek konumu gerekse Avrupa Birliği'ne uyum süreci ve taraf olduğu uluslararası anlaşmalar ışığında yeni bir sığınma planı oluşturmak ve sivil inisiyatifi Türkiye genelinde geliştirmek misyonunu üstlenmiştir.Çalışmada öncelikli olarak konuyla ilgili temel kavramlar üzerinde durulmuştur. Uluslararası sığınma mevzuatı ve Avrupa Birliği müktesebatı incelenmiştir. Uluslararası koruma ile ilgili bilgi verilmiştir. Türkiye'deki sığınma mevzuatı ve prosedürü açıklanmıştır. Son bölümde ise, sivil toplum kuruluşlarının sığınmacıların korunması sürecindeki rolleri örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Asylum, including basic human rights violations, is an ongoing problem from past to present. Although international law has identified the basic norms in protection of asylum seekers, the countries? own regulations have caused the issue to be discussed in different aspects. The increase in asylum and mobility of migration, especially in recent years, has led the countries to bring the limitations in acceptance and protection of asylum seekers . Moreover, the requirement of the protection of asylum seekers has increased the related responsibilities of the civil initiative The new norms, put into Practice, and the efforts to develop civil initiatives, have expanded activity field of civil society organizations which aimed to develop effective and practical solutions in protection of asylum seekers. Turkey, due to both its location and the guidance of the international agreements and the EU adaptation process, has undertaken the mission to create a new asylum plan and to develop civil initiatives in Turkey.In study,it is primarily focused on fundamental concepts related to the subject. European Union acquis and international refugee law is examined. Information about international protection is provided. Turkey's asylum legislation and procedures are explained. In the last section, the tasks of civil society organizations in the roles of asylum seekers? protection are explained with examples.