Ekonomik krizlerin kalkınma üzerine etkileri: Türkiye örneği (1980-2009)
Effects of economic crisisses on development: Turkey example (1980?2009)
  1. Tez No: 298162
  2. Yazar: BAHAR MERAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHTAP TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Uluslararası ekonomik sistem hızlı bir değişim süreci içine girmiştir. Bu dönemde yeni eğilimler ortaya çıkmıştır. En belirgin olan ise küreselleşmedir. Son yıllarda yaşanan ekonomik küreselleşme olgusu daha çok finans piyasalarında görülmektedir. Söz konusu küreselleşme süreci Türkiye ekonomisi açısından olumlu ve olumsuz etkileri beraberinde getirmektedir.Çalışmada dünya ekonomisinde meydana gelen yeni gelişmeler çerçevesinde Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin durumu incelenerek ve ekonomik krizlerin gelişmekte olan ülkelere sağlayacağı avantaj ve dezavantajları ortaya konulacaktır. Bu yaşanan avantaj ve dezavantajların Türkiye ekonomisinin kalkınmasıdaki etkileri incelenmiştir.Birinci bölümde kriz ve kalkınmaya yönelik teorik tanımlar yapılmıştır. İkinci bölümde ise krizlerin etkilerini, nedenlerini ve aşılabileceğini inceleyen yaklaşımlar ile krizlerin kalkınma üzerindeki etkileri açıklayan yaklaşımlara yer verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise 1980 ve sonrasında Dünyada yaşanan krizlerin Türkiye'ye olan etkisi ile Türkiye'de yaşanan krizlerin ülke ekonomisine ve kalkınmasına yaptığı etkiler makro olarak incelenmiş ve ekonometrik uygulama ile etkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
International economic system displays a rapid changing process in which new trends occurred. The remarkable development in this process is globalization.In the recent years economic globalization has mostly been observed in financial markets. The küreselization process entails some positive and negative impacts on Turkey economy.In this study we tried to examine the current statue of Turkey economy. İn addition, we reviewed the advantages and disadvantages brought by economic crises for developing countries, in the light of recent developments in Turkey economy.The first section defines the crisis and made a theoretical development. In the second part the effects of the crises, the causes of and approaches to explaining the effects on the development of crises would be resolved by examining approaches are discussed. The third and last section of Turkey in 1980 and after the crises in the world, with the effect of the crises in Turkey and the development of the country's economy and its effects were examined as a macro-econometric applications have been identified with the effect of.