Çerezlik yerfıstıklarında aflatoksin saptanması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 29844
  2. Yazar: IŞIL VAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT EVLİYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ürünleri Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Çeşitli gıda ve yemler üzerinde gelişen, küflerin oluşturdukları akut ve kronik toksisiteleriyle dikkatleri çeken mikotoksinler arasında en yaygın olan ve üzerinde en çok çalışılan aflatoksinlerdir. Bu çalışmada, ülkemizde sevilerek çokça tüketilen, ısıl işlem görmüş ve piyasada satılan çerezlik yerfıstıklarının aflatoksin açısından durumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmalarda Tropik ürünler Araştırma Enstitüsü' nün < TPI, Londra, İngiltere ) önerdiği CB yöntemi uygulanmıştır, Yerfıstığı örneklerinde % 3.2 'ye varan bozuk taneler ile % 2. 1 'e varan küflü taneler saptanmıştır. Bu örneklerde ince tabaka kromatografisi ile yapılan tayinlerde altı örnekte muhtemel aflatoksinlere rastlanmıştır. Ancak doğrulama deneyine cevap vermemiştir, örneklerden ayrılan küflü tanelerde ise aflatoksin B-ı, B2, Gı ve Ga gözlenmiş, yalnız aflatoksin Gı doğrulama deneyine cevap vermiştir. Sonuç olarak çerezlik yerfıstıklarında bir miktar aflatoksin bulunabildiği, bunun bir kısmının tayin limitinin altında olduğu, bir kısmının ise ısıl işlem sırasında parçalanmış olacağı görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aflatoxins are amoung the most wide-spread and widely researched mycotoxins produced by molds on various foods and feeds and attracts attention owing to their acute and chronic toxicities. The main objective in this research work was to investigate the aflatoxin contents of thermally processed peanuts which are consumed a lot as an appetizer in our country. In the experimental study CB method has been used as suggested by Tropical Products Institute < TPI, London, England ), As much as 3.2 % bad and 2. 1 % moldy grains existed in the peanut samples. The samples were analysed by thin layer chromotography and in the chromotograms of six samples, some spots were observed, possibly to be aflatoxins. However, this fact was not supported by confirming experiments. In the moldy grains, aflatoxins Bi, Ba, Gi and Ga was detected, but only aflatoxin Gi gave positive confirming test. As a result, it may be suggusted that the peanuts, consumed as appetizer, contain substantial amounts of aflatoxins, some of which are under qualitative and quantitative detection limits or most of the aflatoxins present in the samples are decomposed during thermal processing.