The Hesychast controversy: A practice and attitude
Hesikazm tartışması: Bir davranış ve tutum
- Tez No: 298460
- Danışmanlar: PROF. NEVRA NECİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bizans'ın geç dönemlerinde ortaya çıkan hesikazm tartışması, Bizans'in başından beri tam olarak çözemediği dış ve iç bilgelik, yani Hıristiyanlik öncesi, pagan, Yunan felsefesi ve Hıristiyanlik öğretisinin belki de son çatışması olarak görülebilir. By tezin odak noktasi 1330`larda ortaya çıkan tartışmada belli bir grup keşişte belirginleşen dünyevi eğitimi küçümseyen, reddeden ve buna karşılık dinsel tecrübeyi yücelten ve de kendilerini ruhani seçkinler olarak gösteren yaklaşımlardır.Hesikazm tartışmasına günümüz tarih yazımında fazla değinilmemekte, varolan eserlerde de tartışma, taraf olan keşişlerin gerçekleştirdikleri, Sufizm'deki zikri andıran ve tartışmaya adını veren hesikazm adlı meditasyon tekniğinden kopuk, genel siyasal-toplumsal-düşünsel süreçlerin bir sonucu olarak gözükmektedir. Keşişler bu meditasyon sırasında tanrısal olarak addettikleri bir ışık gördüklerinde ve bu tecrübenin inançsal altyapısı Bizanslı diğer düşünürler tarafından eleştirildiğinde, felsefenin kuru sözcüklerini yerlebir eden, dinsel tecrübeye vurgu yapan yaklaşımlar bize bazı keşişlerin etrafında gelişen bu dünyevi eğitime karşı hisleri Bizans'ta oldukça uzun bir gelişme süreci izleyen hesikazm tekniğiyle beraber incelemek gerekliliğini gösterir.Bu tez Geç Antik dönemde beliren dünyevi-ruhani bilgelik ayrımının ancak hesikazm tekniğinin belli bir olgunluğa ulaştığı onuncu yüzyıl ve sonrasında gec dönemdeki hezikazm tartışmasinda ortaya çıkan tada ulaştığını göstermektedir. Ancak hesikazm tekniği yeterli olgunluğa ulaştığında, kökleri erken dönem Hıristiyanlık'ına dayanan dünyevi bilgelik karşıtlığı ve buna karşı öne sürülen ruhani seçkinlik kendini bu kadar güçlü bir şekilde ortaya koyabilmiştir. Tüm tecrübeler gibi dinsel addedilen tecrübeler de insana dolaylı yoldan ulaştığı için ancak bu tür tecrübeleri belli bir başarıyla yaşatmayı ve paylaşmayı sağlayacak bir teknik ile dünyevi felsefeye karşı ruhani tecrübesellik ortaya konabilmiştir. Islam dünyasindaki zikrin gelişim sürecinden bakıldığında hesikazm tartışması çok daha doğal bir sonuç olarak gözükmektedir. Bir meditasyon tekniğinin gelişmesi ruhani seçkinliği, bilgiye başka bir şekilde ulaşma şekli sunan bu meditasyon tekniğiyle özgüven ve izleyenlerin gözünde meşruluk kazanan ruhani seçkinlik de dünyevi eğitimin toplumda ikincil bir konum almasını sağlayacaktı.
Özet (Çeviri)
The Hesychast Controversy in the Late Byzantine period may be perceived as one of the last segments of the ongoing debate between outer wisdom, based on pagan philosophy, and inner wisdom, the teachings of Christianity. The focus of this thesis is an attitude perceived around a certain group of monks that dismisses scholarship and particularly secular learning, stressing religious experience instead and in a fight for authority against a scholarly establishment positions its adherents as a spiritual elite.The controversy has not been researched thoroughly, and in the scholarly literature the controversy seems to be disjunct from the meditative practices of hesychasm itself and often presented as the result of political-social-intellectual developments. However, given the emphasis on religious experience and access to knowledge beyond words exhibited by the hesychasts when their divine visions during meditation came into question, the attitudes against secular learning should be investigated with the development of the practice itself.This thesis argues that the inner-outer wisdom debate which had emerged in the Late Antique period, got its hesychast flavor only in and after the tenth century with the development of meditative practices. It was necessary for the meditative practices around hesychasm to mature to a sufficient extent in order for the rejection of scholarship based on reason and spiritual elitism to make their presence felt. As religious experience, like any other experience, is mediated, only after the development of a successful practice, allowing replication and participation, could scholarship be countered with spiritual experience. A perspective from the developments around dhikr in the Islamic world also suggest that the controversy was already in the making. The development of a meditative practice would create a spiritual elite who, having gained confidence and legitimacy through their access to an alternative mode of knowledge acquisition, would ensure that regular learning would only have a secondary position in public life.