Matematik öğretmen adaylarının türev kavramına ilişkin teknolojik pedagojik alan bilgilerinin çoklu temsiller bileşeninde incelenmesi
Investigating technological pedagogical content knowledge of derivative concept: Knowledge of multiple representation
- Tez No: 298582
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE AKKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) çerçevesinde matematik öğretmen adaylarına başarılı bir teknoloji entegrasyonu için ihtiyaç duyacakları bilginin kazandırılmasını hedefleyen bir program geliştirme amacıyla yapılan 107K531 nolu TÜBİTAK projesinin bir parçası olup öğretmen adaylarının TPAB'larının ?çoklu temsiller? bileşeninde gelişimlerini incelemektedir. Geliştirilen program çerçevesinde öğretmen adaylarına ?çalıştay? olarak adlandırılan eğitimler verilmiştir. Çoklu durum çalışması modeline uygun olarak düzenlenen bu araştırmada aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır:1a. Matematik öğretmen adayları uygulanan TPAB çalıştayı öncesinde bir kavramın çoklu temsillerini nasıl tanımlamaktadır ve bir kavramın çoklu temsillerine ne gibi örnekler vermektedirler?1b. Matematik öğretmen adayları uygulanan TPAB çalıştayı sonrasında bir kavramın çoklu temsillerini nasıl tanımlamaktadır ve bir kavramın çoklu temsillerine ne gibi örnekler vermektedirler?1c. Uygulanan TPAB çalıştayı sonucunda, matematik öğretmen adaylarının bir matematiksel kavramın çoklu temsillerinin ne olduğu ve çoklu temsillere ne gibi örnekler verebileceği hususlarındaki bilgileri nasıl bir gelişim göstermektedir?2a. Matematik öğretmen adayları TPAB çalıştayı öncesinde bir kavramın çoklu temsillerinin matematik öğrenimindeki yeri hususunda neler öngörmektedirler?2b. Matematik öğretmen adayları TPAB çalıştayı sonrasında bir kavramın çoklu temsillerinin matematik öğrenimindeki yeri hususunda neler öngörmektedirler?2c. Uygulanan TPAB çalıştayı sonucunda, matematik öğretmen adaylarının bir kavramın çoklu temsillerinin matematik öğrenimindeki yeri hususundaki görüşleri nasıl bir gelişim göstermektedir?3a. Matematik öğretmen adayları TPAB çalıştayı öncesinde türevin hangi temsillerini kullanmayı planlamakta ve kullandıkları temsiller arasında sayıca kaç bağlantı kurmaktadırlar?3b. Matematik öğretmen adayları TPAB çalıştayı sonrasında türevin hangi temsillerini kullanmayı planlamakta ve kullandıkları temsiller arasında sayıca kaç bağlantı kurmaktadırlar?3c. Uygulanan TPAB çalıştayı sonucunda, matematik öğretmen adayları türevin temsillerini kullanma ve kullandıkları temsiller arasında bağlantı kurma hususunda nasıl bir gelişim göstermektedirler?4a. Matematik öğretmen adayları TPAB çalıştayı öncesinde türev öğretiminde türevin üç yönünü (türev-limit ilişkisi, türev-eğim ilişkisi ve türev-değişim oranı ilişkisini) ve üç yönü arasındaki ilişkiyi vurgularken türevin çoklu temsillerini ve temsiller arasındaki bağlantıları (teknoloji destekli ya da teknoloji desteği almadan) nasıl kullanmaktadırlar?4b. Matematik öğretmen adayları TPAB çalıştayı sonrasında türev öğretiminde türevin üç yönünü (türev-limit ilişkisi, türev-eğim ilişkisi ve türev-değişim oranı ilişkisini) ve üç yönü arasındaki ilişkiyi vurgularken türevin çoklu temsillerini ve temsiller arasındaki bağlantıları (teknoloji destekli ya da teknoloji desteği almadan) nasıl kullanmaktadırlar?4c. Uygulanan TPAB çalıştayı sonucunda matematik öğretmen adayları türev öğretiminde türevin üç yönünü (türev-limit ilişkisi, türev-eğim ilişkisi ve türev-değişim oranı ilişkisini) ve üç yönü arasındaki ilişkiyi vurgularken türevin çoklu temsillerini ve temsiller arasındaki bağlantıları (teknoloji destekli ya da teknoloji desteği almadan) kullanma hususunda nasıl bir gelişim göstermişlerdir?Araştırmanın örneklemi, 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi Ortaöğretim Matematik Eğitimi bölümüne devam eden, ?Özel Öğretim Yöntemleri II? ve ?Teknoloji Destekli Matematik Öğretimi? dersine katılan 41 kişilik 5. sınıf öğretmen adaylarından oluşmaktadır.Bu çalışmada 41 öğretmen adayının türev kavramına yönelik TPAB'ları çoklu temsiller bileşeninde ele alınmış ve 5 öğretmen adayının bireysel gelişimleri derinlemesine incelenmiştir. 41 öğretmen adayının gelişimi açık uçlu sorulardan oluşan PAB ve TPAB anketleri, türev konusunda hazırladıkları ders planları ve detaylı ders notları analiz edilerek ortaya konmuştur. Derinlemesine incelenen 5 öğretmen adayının gelişimi ise yukarıdakilere ek olarak mülakatlar ve mikro-öğretim derslerinin videoları analiz edilerek incelenmiştir.TPAB eğitimleri sonucunda elde edilen verilerin analizi, öğretmen adaylarının çoklu temsil bilgilerinin hem çoklu temsilleri kullanma hem de kullandıkları temsiller arasındaki bağlantıları kurma yönünde geliştiğini ve bu gelişimin teknolojinin devreye girmesiyle daha da belirginleştiğini ortaya koymaktadır.ANAHTAR KELİMELER: Teknolojik pedagojik alan bilgisi; çoklu temsiller; matematik öğretmeni yetiştirme; türev
Özet (Çeviri)
Being a part of a project (project number 107K531) that aims to develop a program in order to provide the teacher candidates with the necessary information for a succcessful integration of technology, this study observes the development of teacher candidates? Technological Pedagogical Content Knowledge (TPCK) with regard to ?multiple representations? component. As part of the program, pre-service teachers participated in workshops. This study aimed to investigate the following research questions using a multi-case study design:1a. How do pre-service mathematics teachers define multiple representations and what kinds of examples of multiple representations do they give before TPCK workshops?1b. How do pre-service mathematics teachers define multiple representations and what kinds of examples of multiple representations do they give after TPCK workshops?1c. How do pre-service mathematics teachers? knowledge of multiple representations develop as a result of TPCK workshops in terms of how they define multiple representatiosn and give examples of them?2a. What do pre-service mathematics teachers perceive the importance of multiple representations for mathematics teaching before TPCK workshops?2b. What do pre-service mathematics teachers perceive the importance of multiple representations for mathematics teaching after TPCK workshops?2c. How do pre-service mathematics teachers develop as a result of TPCK workshop in the way they perceive the importance of multiple representations for mathematics teaching?3a. Which representations do pre-service mathematics teachers plan to use and how many links do they plan to make among them before TPCK workshops?3b. Which representations do pre-service mathematics teachers plan to use and how many links do they plan to make among them after TPCK workshops?3c. How do pre-service mathematics teachers develop as a result of TPCK workshop in the way they use multiple representations and links between them?4a. How do pre-service mathematics teachers use multiple representations and links between them to relate three aspects of derivative (derivative-limit, derivative-slope and derivative-rate of change relationships) in their teaching of derivative before TPCK workshop?4b. How do pre-service mathematics teachers use multiple representations and links between them to relate three aspects of derivative (derivative-limit, derivative-slope and derivative-rate of change relationships) in their teaching of derivative after TPCK workshop?4c. How do pre-service mathematics teachers develop as a result of TPCK workshop in the way they use multiple representations and links between them to relate three aspects of derivative (derivative-limit, derivative-slope and derivative-rate of change relationships) in their teaching of derivative?The sample of the study is a group of 41 fifth grade pre-service mathematics teachers who were enrolled in ?Teaching Methods Course II? and ?Technologically-Assissted Mathematics Instruction? courses in Marmara University, Ataturk?s Faculty of Education, Department of Mathematics Education in 2009 ? 2010 academic year.The development of 41 pre-service teachers TPCK with regard to multiple representation component has been discussed and 5 pre-service teachers have been studied in depth. The development of 41 pre-service teachers have been observed analising the data obtained from PAB and TPAB surveys including open ended questions, their lesson plans on derivative that they prepared and their detailed lesson notes. The development of 5 pre-service teachers have been studied by analising the data obtained from the interviews and the videos of the micro-teaching lessons in addition to those mentioned above.The analysis of the data has shown that pre-service teachers? knowledge of multiple representations has improved not only in the way they used the representations but also in making connections between the representations and this improvement has become more evident when technology was put into use.KEYWORDS: Technological pedagogical content knowledge; multiple representations; mathematics teacher education; derivative