İnfektif endokardit nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan hastaların demografik ve operatif özellikleri, komplikasyonlar ve tedavi yaklaşımları
Demographıc and operatıve features of patıents who underwent ınfectıve endocardıtıs surgery, and analysıs of operatıon related complıcatıons and treatment modalıtıes
  1. Tez No: 298773
  2. Yazar: FATİH GÖKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN UYSALEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmaya Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda elektif ve acil olarak infektif endokardit cerrahisi uygulanan 63 hasta dahil edildi. Hastalar retrospektif olarak incelendi. Endokardit tanısı alan hastaların özellikleri, laboratuvar bulguları, kültür sonuçları, ekokardiyografik özellikleri, uygulanan cerrahi işlem, komplikasyonlar ve sonuçları incelendi. Ayrıca hastaların postoperatif dönemde inotrop tedavi ve intra aortik balon pompası gereksinimleri araştırıldı. Doğal kapak ve protez kapak endokarditleri karşılaştırıldı. Yaşayan ve mortalite izlenen hastalar karşılaştırıldı ve etkenler belirlenmeye çalışıldı.Bu veriler doğrultusunda infektif endokardit hastalığı için risk faktörleri, prognoz göstergesi olabilecek laboratuvar bulguları belirlendi. Bu hasta grubunda sedimantasyon, CRP ve lökosit değerlerinin yüksek oluşu artmış mortalite riski anlamı taşıdığı fark edildi.Ayrıca hastalara uygulanan operasyonların özellikleri incelendiğinde, uygulanan cerrahi işlem komplike hale geldikçe, operasyon süreleri arttıkça hastalarda mortalitenin arttığı belirlendi.Hastaların ekokardiyografik verileri incelendiğinde preoperatif kardiyak durumun, hastalığın cerrahi tedavisinde sonucu anlamlı olarak etkilediği saptandı. Gelişen komplikasyonlar ve hastaların konjestif kalp yetmezliği semptomları göstermesi de riski arttırmaktadır. Bu nedenle erken teşhis ve uygulanacak erken cerrahi tedavinin, hastalığın tedavi şansını arttıracağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
This is a retrospective comparison of 63 patients that were underwent surgical intervention for Infective endocarditis ( at Ankara University School of Medicine Department of Cardiovascular Surgery. The clinical presentation, culture results, other laboratory and pathology workup and echocardiographic presentation, as well as procedure types, complications, if present, and outcomes of the treatment along with post-operative necessity for inotropic treatment and or intraaortic balloon pump placement were analyzed. The differences in presentation of infective endocarditis in the context of native versus prothesis valve replacement are compared and the indicative factors for survival and mortality are reviewed.Under the light of these information, we identified the risc factors and laboratory findings that may be of prognostic value. Increased sedimentation rate, CRP and leukocytes are showed significant relation to mortality. When it comes to comparison of the procedures; prolongation and increased complexity are shown to be related to increased mortality, as well.Pre-operative echocardiographic findings are shown to have significant implications for surgical outcomes. Postoperative complications and cardiac heart failure symptomes are related to increased risk. Thus, we believe that early diagnosis and immediate surgical intervention are the key factors in treatment success.