Torakal aort patolojilerinde endovasküler anevrizma onarımlarımızın erken ve orta dönem sonuçları
Early and mıdterm results of our endovascular aneurysm repaırs ın thoracıc aortıc pathologıes
- Tez No: 298772
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN UÇANOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda Mart 2005- Mart 2011 tarihleri arasında yapılan 19 torakal endovasküler anevrizma onarımı vakasının erken ve orta dönem takip sonuçları retrospektif dosya tarama yöntemi ile sunulmaya çalışılmıştır.Girişim yapılan 19 hasta, operasyon öncesinde rutin kan tetkikleri ve gerekiyorsa BT anjiografi tetkikleri ile değerlendirilmiş ve önce yapılacak prosedüre daha sonra da kullanılacak stent greft çeşidine karar verilmiştir. Prosedür, genel anestezi eşliğinde gerçekleştirilmiştir.Hastaların ortalama hastanede kalış süreleri 12,8±6,5 gündü. Ortalama yaş 56,1±8,7 yıl idi. Hastalardan 2 tanesi (%10.5) acil olarak vakaya alındı, bunlardan 1 tanesi (%5,2) postoperatif 7. günde eksitus oldu. Hastaların hiçbirinde tromboembolik veya nörolojik komplikasyon gelişmedi. Üç hastada (%15,7) içesızma görüldü. Bir (%5.2) hastada Tip II içesızma görülürken, 2 hastada (%10,) Tip I içesızma görüldü, bunlardan birisine (%5,2) ek bir stent greftleme girişimi ile distaldeki içesızma giderildi. Hastaların preoperatif ve postoperatif hemoglobin ve hematokrit değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark mevcuttu (p=0,03 hemoglobin için, p=0,02 hematokrit için) ancak preoperatif ve postoperatif böbrek fonksiyonları arasında istatistiksel olarak bir fark bulunmamaktaydı (p>0,05). Öğrenme eğrimizi tamamlama süremiz 3 yıl olarak saptandı (2006-2009).Torakal aort patolojilerinde endovasküler anevrizma onarımı uygun vakalarda cerrahiye iyi bir alternatif olabilmektedir. Ancak bu işlemi gerçekleştirecek cerrahi ekibin bu konudaki deneyimi komplikasyon oranlarını düşürmek adına yararlı olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to present the early and midterm follow-up results of 19 thoracal endovascular aneurysm repair cases between March 2005 and March 2011 at Ankara University School of Medicine Department of Cardiovascular Surgery by reviewing the patient datas retrospectively.Nineteen patients were assessed preoperatively with routine blood tests and CT angiography if needed and then were decided for the procedure and the type of stent-graft material.The mean hospital stay of the patients was 12,8±6,5 days. The mean age was 56,1±8,7 years. Two of patients (10,5%) were operated in emergency conditions, one of them (5,2%) died in the postoperative 7th day. None of the patients developed neurological or thromboembolic complications. Endoleak was seen in three patients (15,7%). One patient (5,2%) had Type II endoleak whereas 2 patients (10,5%)had Type I endoleak and the one distal Type I endoleak was recovered by additional endovascular stent-grafting operation. There was a significant difference between preoperative and postoperative hemoglobin levels and hematocrit concentrations statistically (for hemoglobin levels p=0,03 and for hematocrit concentrations p=0,02). However, there was no significant difference between preoperative and postoperative renal functions statistically(p>0,05). Our learning curve for TEVAR procedure was 3 years (between 2006 and 2009).Endovascular aneurysm repair in thoracic aortic pathologies can be a good alternative to surgery. We believe that the surgical team performing this procedure should be experienced to avoid increasing the complication rates.