Ağız koruyucuların temporomandibular eklem üzerine etkilerinin araştırılması
Investıgatıon of effects of mouthguards on temporomandıbular joınt
- Tez No: 298794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞEN TUNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı; iskeletsel sınıf I, sınıf II ve sınıf III okluzyona sahip gönüllülerde, 2+2 mm, 3+3 mm ve 4+4 mm kalınlıklardaki ağız koruyucuların disk-kondil ilişkisi ve kondil pozisyonu üzerine etkilerini değerlendirerek, temporomandibular ekleme (TME) negatif etkiler oluşturmayacağı düşünülen ağız koruyucu kalınlıklarını belirlemektir. Çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne başvuran, herhangi bir sistemik hastalığı bulunmayan, 14-18 yaş aralığındaki 30 gönüllü birey dahildi. Denekler iskeletsel kapanış ilişkilerine göre sınıf I, sınıf II ve sınıf III olmak üzere üç gruba ayrıldı. Her bir denek için 2+2 mm, 3+3 mm ve 4+4 mm kalınlıklarında olmak üzere üç farklı kalınlıkta ve toplamda 90 adet kişiye özel ağız koruyucu hazırlandı. Deneklerden dişler kapanış pozisyonunda iken ağız koruyucusuz, 2+2 mm, 3+3 mm ve 4+4 mm kalınlıklarındaki ağız koruyucuların takıldığı dört farklı koşulda manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yöntemi ile TME görüntüleri elde edildi. Her bir deneğin sagital planda santral kesitte dört farklı koşuldaki MR görüntülerinde; disk-kondil ilişkisi, kondil konumu ve kondil hareketi belirlendi. İstatistiksel analizlerde veriler tek tönlü varyans analizi ve eşli karşılaştırma testi ile değerlendirildi, gruplar arasındaki farklılıklar TUKEY çoklu karşılaştırma testi ile ortaya koyuldu. Çalışmada tüm okluzyon gruplarında deneklerin sağ ve sol eklemlerinde, ağız koruyucu kullanılmadığı başlangıç disk konumlarına ait açısal değerlerin, ağız koruyucuların kalınlıkları arttıkça azaldığı saptandı. Tüm gruplarda sağ ve sol eklemlerde ağız koruyucu kullanımına bağlı olarak kondilin fossada yer değiştirdiği tespit edildi. Ancak, tüm okluzyon gruplarında en kalın ağız koruyucu kullanılması durumunda dahi TME yapılarında gözlenen bu değişikliklerin negatif etkiler oluşturmayacağı düşünülmekle birlikte uzun süreli kullanımına bağlı olası etkilerin değerlendirilebilmesi için uzun dönem klinik çalışmaların planlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assess the effects of 2+2, 3+3, and 4+4 mm of mouthguards on disc- condyle relationship and condyle position in voluntary participants with skeletal class I, class II or class III occlusion as well as to determine the thickness of mouthguards that would have no negative effect on temporomandibular joint (TMJ). The study sample included 30 voluntary individuals aged 14-18 years who applied to the Dentistry Faculty of Ondokuz Mayıs University and had no systemic disease. Study subjects were classified into three groups (skeletal class I, II and III) by skeletal closure relationship. For each subject, three different mouthguards of 2+2, 3+3 and 4+4 mm thickness were prepared, which made up 90 in total. TME images were obtained by magnetic resonance imaging (MRI) method at four different positions where teeth were closed and with no mouthguard, 2+2, 3+3 or 4+4 mm of mouthguard. Disc-condyle relationship, condyle position and condyle movement were determined on MR images at central section for each position and subject. In statistical analyses, data were evaluated by One-Way ANOVA and Paired-t Test, while TUKEY Multiple Comparison Test was used to determine the differences between the groups. In the study, angular values of initial disc position were determine to decrease with the increasing thickness of mouthguard on right and left joints of subjects in all occlusion groups. Based on the use of mouthguard on right and left joints in all groups, condyle was observed to change position in fossa. However, it was considered that the changes in TMJ structures would not have negative effects even if the thickest mouthguard was used in all occlusion groups. From this regard, long-term clinical studies are required to evaluate long-term effects.