Maksimum (doruk) kuvveti geliştirmede alternatif bir metod
An alternatif method of maximum (peak) force development
- Tez No: 298797
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Maksimum kuvveti geliştirmede göğüs press egzersiz programının çalışmalara başlamadan önce belirlenen maksimal ağırlık ile; set sayısı, tekrar ve yüzde değişimi ile her hafta maksimali belirlemeye gerek kalmadan etkili bir maksimum kuvvet gelişim metodu belirlemek amaçlanmıştır.Üç değişik yaş grubunda maksimal bench press çalışması ilk 3 hafta haftada 4 gün ve 4. Hafta haftada 3 gün olarak yapılmıştır. Artırmalı yüklenme metodu yani pramidal metot kullanılmıştır.İlk hafta maksimal'in %45-60'ı ile ikinci hafta %70-82, üçüncü hafta %88-102 ve dördüncü hafta ise % 102-111 ile bench press çalışması yapılmıştır. Maksimal bench press artışı 18-25 yaş grubunda ortalama %13,90 olurken 26-34 yaş grubunda %12,31 ve 35-45 yaş grubunda %9,35 bulunmuştur. Yaş grubu arttıkça maksimal bench press ağırlığı artışı yüzdesinde düşme olmuştur.
Özet (Çeviri)
Maximum force in developing the maximal weight bench pres exercise program before starting work again with the number of sets and Exchange of each week to determine the maximal the maximal effect without the development of a method to determine the maximum force.Three different age group he maximal bench press to work 4 days a week and the first three weeks were made in the fourth week 3 days a week.Bench presses with a maximum of % 45-60 of the study was carried out the first week. Bench press with a maximum of % 70-82 of the study was carried out the second week. Bench press with a maximum of % 88-102 of the study was carried out the third week. And finally bench press with a maximum of % 102-111 of the study was carried out the fourth week.Maximal bench presses % 13.90 increase in the average age group of 18-25, % 12.31 increase in the overage age group of 26-34 and % 9.35 increase in the average age group of 35-40. Age group increases the maximal bench presses have been falling in the percent-age increase in weight. The pre-test and post test, there is no significant difference in body weight between (p>0.05).