Kollajen antikoru ile indüklenen artrit ve ağrı üzerine farklı analjezik ilaçların etkileri
Effects of Different Analgesic Drugs on Collagen Antibody Induced Arthritis and Pain
- Tez No: 298806
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KESİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Romatoid artrit (RA) kronik otoimmün bir hastalık olup dünya nüfusunun %1'ini etkiler. Önemli olarak, ağrı RA hastaları tarafından rapor edilen en rahatsız edici semptomlardan biridir. RA hastalarında ağrının düzeyi ve spinal kord seviyesinde ağrı sürecinin kolaylaşması sinovyal inflamasyon ile tam olarak açıklanamamaktadır. Bu çalışmada, kollajen antikoru ile indüklenen artrit (KAİA) modelinin, artritle-indüklenen ağrı modeli olarak karakterizasyonu yapıldı, farmakolojik yanıt ve spinal glia aktivasyonu bu modelde değerlendirildi.KAİA güçlü, persistan taktil allodini meydana getirdi ve bu hipersensivite inflamasyonun klinik belirtileri kaybolduktan sonra da devam etti. Bununla birlikte, soğuk allodini yanıtları inflamasyonun klinik belirtileri ile korelasyon gösterdi, önce artan değerler sonra bazal aktivite değerlerine geri döndü. Eklem inflamasyonu pik düzeyde iken (8-12. günler), azalmış olan taktil allodini eşik değerleri i.p. olarak uygulanan diklofenak, buprenorfin ve gabapentin tarafından artırıldı, anakinra ise etkili değildi. İnflamasyon kaybolduktan sonra (26-31. günler) sadece buprenorfin ve gabapentin etkili bulundu.Çeşitli persistan ağrı modellerinde spinal glianın önemli roller oynadığı gösterilmiştir. İmmünhistokimya sonuçlarımız KAİA indüksiyonunu takiben 29. günde (geç dönem) spinal kortta astrosit aktivasyonun arttığını gösterdi, bununla birlikte erken (13. gün) veya geç dönemde mikroglia aktivitesinde değişiklik bulunmadı. Bu sonuçlar, spinal korddaki astrosit aktivasyonun persistan ağrı ile bağlantılı olabileceğine işaret etmektedir.Sonuç olarak, KAİA modeli artritle-indüklenen ağrı mekanizmalarının araştırılması için yeni bir araç sunarken ve RA benzeri koşullarda ağrıyı azaltmak için yeni tedavi seçeneklerinin araştırılmasına da yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA) is chronic autoimmune disease affecting 1% of the world?s population. Of importance, pain is one of the most bothersome symptoms reported by RA patients. The level of pain in RA patients and facilititation of pain processing at the spinal level cannot be entirely explained via synovial inflammation. In this study, the collagen antibody-induced arthritis (CAIA) model was characterized as a model of arthritis-induced pain, pharmacologic responsiveness and spinal glia activation were assessed in this model.CAIA generates a robust, persistent tactile allodynia, and this hypersensivity remains after the clinical signs of inflammation have disappeared. However, cold allodynia responses showed correlation with clinical signs of inflammation after showing an increase then returned to baseline levels. At the peak of joint inflammation (days 8-12), reduced tactile allodynia thresholds were attenuated with i.p. diclofenac, buprenorfine and gabapentin, but not with anakinra. After resolution of inflammation (days 26-31) only buprenorfin and gabapentin were effective.It has been implicated that spinal glia has been to play important roles in different models of persistent pain. Our immunohistochemistry results showed that astrocytes are activated in the spinal cord 29 days (late timepoint) subsequent to CAIA induction, while no activation of microglia was found at early (day13) or late timepoint. These results, indicates that astrocyte activation in the spinal cord could be correlated with persistent allodynia.As a result, CAIA model provides a new tool to dissect mechanisms driving arthritis-induced pain and may aid in the search for novel treatment strategies to relieve pain in conditions like RA.