Endometrial tümörlerin tanı ve evrelemesinde difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin etkinliği
The efficiency of diffusion weighted magnetic resonans imaging in diagnosis and staging of endometrial tumors
  1. Tez No: 298814
  2. Yazar: İLSEN SEMİHA KEÇECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SELİM NURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; ilk olarak, endometrial kavite lezyonlarının benign-malign ayrımının yapılmasında ve tümör grade'inin belirlenmesinde DAG'nin etkinliğini değerlendirmek, ikinci olarak, malign lezyonların myometrial invazyon derinliğinin değerlendirilmesinde konvansiyonel MRG sekanslarına ek olarak alınan DAG'nin tanıya katkısını belirlemektir.Gereç ve yöntem: Çalışmaya endometrial kavitede lezyon saptanan toplam 56 olgu dahil edildi. Tüm olgularda rutin alt abdomen MRG'ye ek olarak alınan DAG ve ADC haritalarından lezyonların ADC ölçümleri yapıldı. Lezyonlar histopatolojik sonuçlara göre benign ve malign olarak sınıflandırıldı ve ortalama ADC değerleri karşılaştırıldı. ROC analizi ile benign-malign ayırımında kullanılacak optimal eşik ADC değeri belirlendi. DAG için duyarlılık, özgüllük ve eğri altında kalan alan (AUC) %95 güven aralığı (CI) ile hesaplandı. Malign lezyonların myometrial invazyon derinliğinin belirlenmesinde, T2A-DAG ve DKT1A görüntüler birbirinden bağımsız olarak değerlendirildi. Histopatolojik sonuçlara göre, T2A-DAG ve DKT1A görüntülerin her biri için tanısal doğruluk, duyarlılık ve özgüllük %95 güven aralığı (CI) ile hesaplandı.Bulgular: Histopatolojik sonuçlara göre malign olarak sınıflandırılan 42 lezyonun 40 tanesi endometrial karsinom (37 endometrioid adenokarsinom, 2 seröz adenokarsinom, 1 mikst tip epitelyal karsinom), 2 tanesi karsinosarkom (malign mikst müllerian tümör), benign olarak sınıflandırılan 14 lezyonun 7 tanesi endometrial polip, 5 tanesi submukozal myom, 2 tanesi endometrial hiperplazi idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study, primarily is to evaluate the efficacy of DWI in differantiating between benign and malignant endometrial cavity lesions and determining the grade of the tumor, secondarily is to determine the contribution of DWI which is added to the conventional MRI sequences to evaluate the invasion depth of malignant lesions.Materials and Methods: According to the histopathological results out of the 42 lesions which were classified as malignant, 40 were endometrial carcinoma (37 endometrioid adenocarcinoma, 2 serous adenocarcinoma, 1 mixed type epithelial carcinoma), 2 were carcinosarcoma (malignant mixed mullerian tumor) and of the 14 lesions classified as benign, 7 were endometrial polyp, 5 submucosal myoma, 2 of them were endometrial hyperplasia. 56 cases having endometrial cavity lesions were included in the study. In all of the cases, ADC values of the lesions were calculated from DWI and ADC maps that were taken in addition to the routine lower abdominal MRI. According to the histopathological results, lesions were classified as benign or malignant and median ADC values were compared. The optimal ADC cut-off value for differentiating between bening and malignant lesions was determined by ROC analysis. Sensitivity, specifity and area under the curve for DWI were calculated with a 95% confidence interval (CI). T2W-DWI and CET1WI were evaluated independently for determination of myometrial invasion depth of the malignant lesions. According to the histopathological results, diagnostic accuracy, sensitivity and specifity for each of the T2W-DWI and CET1WI were calculated with a 95% confidence interval.Results: The mean ADC values of endometrial cavity lesions detected for malignant lesions were 0.94±0.18x10?3mm2/s, for benign lesions were 1.45±0.22x10?3mm2/s. Endometrioid-type adenocarcinomas were classified according to histological grade, tumor grade in terms of the mean ADC values did not differ between groups. Malignant lesions with ROC analysis used in determining whether the cut-off value of 1.10 x103mm2/s ADC was taken, the sensitivity, specificity and area under the curve were 85.7%, 92.8% and 0.95 respectively. The diagnostic accuracy of MRI in determining the depth of myometrial invasion of malignant lesions for T2W-DWI and dynamic contrast enhanced MRI were found 87.1% and 76.9% respectively.Conclusion: DWI and ADC measurements have a high diagnostic accuracy to differantiate between benign and malignant endometrial cavity lesions. DWI evaluated together with T2W images has a quite high diagnostic accuracy for evaluation of the myometrial invasion depth and it will be usefull for it to be in the routine use for the evaluation of the endometrial cavity lesions.